PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).
Exekučná imunita pre obce

Lucia Barmošová, moderátorka: "Po bankrote pre zadlžených ľudí prichádza Most-Híd s ďalšou novinkou. Chcel by exekučnú imunitu pre zadlžené obce a mestá. Exekútori by tak mohli siahať len na určité majetky. Podľa odborníka to však nestačí." 

Júlia Zelenková, redaktorka: "O tom, aké je to žiť v obci, na ktorú je uvalená exekúcia, by vedeli rozprávať v Lukačovaciach pri Humennom. Bývalú starostku stíhajú pre spreneveru 280 tisíc eur a len nedávno ju odsúdili za neplatenie odvodov. Nový starosta si v kase našiel doslova zopár centov a kým nesplatí dlhy, na rozvoj dediny môžu obyvatelia zabudnúť."

Martin Meričko, starosta Lukačoviec: "Vodovod, oprava, rekonštrukcia obecného úradu, materskej školy, škôlky, proste multifunkčné ihrisko."

Júlia Zelenková: "Ešte horšia je situácia v Ondavke pri Bardejove, kde nemajú peniaze na verejné osvetlenie a kde im zexekvovali ešte aj cintorín." (začiatok archívneho záznamu z 29.4.2016)

Obyvateľ Ondavky: "Tento dlh nemôže ostať ako prvotný hriech." (koniec archívneho záznamu z 29.4.2016)

Júlia Zelenková: "Most-Híd navrhuje pre zadlžené obce exekučnú imunitu. Ochranu by malo mať všetko, čo súvisí s verejnoprospešnými činnosťami, napríklad odvoz smetí, kanalizácia, dodávka vody či tepla."

Béla Bugár, predseda Most-Híd: "Na tieto veci exekúcia nemohla byť použitá, lebo by bol ohrozený aj záujem občanov."

Andrej Hrnčiar, primátor Martina: "Obce a mestá, ktoré budú v exekúcii, budú musieť svoje záväzky hradiť zo svojich iných aktivít."

Michal Kaliňák, odborník na samosprávu ZMOS: "Verejnoprospešné činnosti zabezpečujú všetky samosprávy bez ohľadu na veľkosť a z tohto pohľadu je dôležité a citlivé aj to, že jednoducho v prípade exekúcií nemôže byť rukojemníkom obyvateľ."

Erika Jurinová, novozvolená županka ŽSK: "Nápad sa mi pozdáva, na druhej strane si uvedomujem, že či to neni taká sanácia nezodpovedných starostov."
Júlia Zelenková: "Podľa ekonóma by však obciam oveľa viac pomohlo ak by mohli ísť do bankrotu."

Peter Goliáš, riaditeľ INEKO "Máme pravidlá bankrotu pri súkromných spoločnostiach, fyzických osobách, pri obciach to bohužiaľ nemáme a tak máme na Slovensku obce, ktoré sú neúmerne zadlžené a nevedia sa tohto dlhu zbaviť. V tej obci sa nebude investovať, nebudú tam rozvojové aktivity."

Júlia Zelenková: " Ešte pred niekoľkými mesiacmi koaliční lídri spomínali, že plánujú aj exekučné amnestie pre určité skupiny obyvateľstva, a to najmä preto, že ľudia, na ktorých je uvalená exekúcia, nechcú pracovať. Bližšie detaily však doteraz neprezradili, aj keď sľubujú, že s projektom sa už finišuje."

Béla Bugár: "Ak to všetko prebehne včas, tak budúci povedzme polrok to môže byť už platný zákon."

Júlia Zelenková: " Júlia Zelenková, televízia JOJ."

(Televízna stanica JOJ, 7. novembra 2017, Noviny TV JOJ, Júlia Zelenková / Lucia Barmošová)