PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
amnestia na klamstvá (PRAVDA),
strany nie sú gangy (SME),
pohraničie je atraktívne z hľadiska pohraničia (TABLET),
aj mestá si budú musieť konkurovať (SME).

hazard a ďalšie riziká

hazard je hrozba, s ktorou treba bojovať. preto sa jeho zákazom vyrieši problém. možno takto by sa dalo v krátkosti interpretovať základné posolstvo, ktoré sprevádzalo zmeny v zákone a samosprávam dáva možnosti na jeho reguláciu. pravdou je, že s riešením sa spájajú ďalšie riziká.

zákaz alebo rešpekt?
zákaz ktorejkoľvek legálnej podnikateľskej činnosti je pomerne problematický. keď podnikateľ splní povinnosti, môže slobodne podnikať a je už len vecou trhových pravidiel, ako sa mu bude dariť. Preto aj herne treba vnímať ako podnikateľské prevádzky, ktoré majú právo na svoju činnosť. samozrejme, s dôrazom na rešpektovanie zákonov a ostatných záväzných pravidiel.
aktívny prístup k riešeniu problému, ktorým je ničenie ľudských osudov a trápenie rodín spôsobené patologickými hráčmi je nanajvýš potrebné. a to, že sa k riešeniu hlásia samosprávy, ktoré na svojom území problém vnímajú dokazuje ich cit pre správu miestnych záležitostí. pravdou je, že úsilie samosprávy je atakované hneď z dvoch strán. na jednej je úprimný záujem riešiť problém – formou zákazu, na druhej je povinnosť rešpektovať slobodu podnikania – hoci v segmente, kde sa hazarduje s ľudskými osudmi.
           
pocity a riziká
rozhodnutie o zrušení prevádzky herne je možné rozhodnutím zastupiteľstva, ak o to požiadajú obyvatelia v petícii. túto akciu môže sprevádzať reakcia, a to podozrenie zo zásahov do slobody podnikania. a súd pritom nerozhoduje remízou, ale prehrou jeden zo strán sporu. okrem toho treba vidieť ďalšie riziká. zákaz nie je najúčinnejšia liečba. v dobe kyberútokov a nástupu novej agendy, tzv. cybersecurity a s poznaním možností pre nelegálne herne môže vytvoriť situáciu, v ktorej hazard nebude na očiach ale problém zostane. český senátor a majiteľ stávkovej spoločnosti ivo valenta to nedávno zhrnul pre internetovú televíziu hospodárskych novín. na otázku redaktorky: zakázať alebo nezakázať hazard v hlavnom meste? odpovedal: „ja vám skúsim odpovedať ako politik.  ak by som bol primátorom mesta, tak by som nikdy nešiel do totálneho zákazu. otvorí sa brána, že do bratislavy príde mafia, ktorá si nelegálny biznis vezme a začne ho ovládať." zároveň na margo nového zákona konštatoval: „na slovensku je nový zákon kompromis medzi regulátorom a prevádzkovateľom. myslím si, že je správne nastavený," tvrdí valenta.
hazard je starý ako ľudstvo samo. myslieť si, že administratívnym zákazom celkom vymizne, a teda dopyt zo strany ľudí po hazarde naraz nebude, je viac ako naivné. pokiaľ je legálny, je možné závislých na ňom monitorovať, pracovať s nimi a liečiť ich, pričom financovanie toho pochádza aj z výnosu z daní z hazardu. pokiaľ sa hazard presunie do ilegality, prevenciu a liečbu nielenže nebude z čoho financovať ale počet gamblerov sa môže zvýšiť a ďalej rásť, nakoľko závislí sa nebudú chcieť priznať že hrajú. veď tak by sa priznali k nelegálnej činnosti. a liečiť teda nebude koho. tento vývoj už vidíme v čechách.
mladá fronta dnes publikovala 23. januára 2017 článok, ktorý už v názve konštatuje, že problém je širší a nemožno ho spájať iba s blikajúcimi hracími automatmi. titulok znel: „boj proti hernám nezabral, gamblerů v kraji stále přibýva.“  riaditeľka centra komplexnej starostlivosti pre hazardných hráčov jarmila krajčová v ňom okrem iného konštatuje: „nárůst není dramatický, ale je dlouhodobý.“ informáciu preto treba vnímať nielen cez reguláciu hazardných hier, ale v celej šírke, počnúc potrebou proaktívnej prevencie a končiac rizikami nelegálnych herní.
prax ukáže, do akej miery sú platné legislatívne parametre postačujúce. v každom prípade je jasné, že s reguláciou formou celoplošného zákazu sa otvárajú nové riziká čo môže toto podnikanie dostať do úplne inej roviny. do takej, v ktorej bude platiť iba jedno pravidlo – že nie sú žiadne pravidlá. To už bude stav, na ktorý budú petície krátke a efektívne opatrenia budú tak úspešné ako schopnosť tvrdo a včas postihovať nelegálny hazard.     


(OBECNÉ NOVINY, 21. februára 2017, č. 7. - 8.)