PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Kaliňák je na roztrhanie: Čaplovičov hovorca má na ministerstve školstva štyri funkcie

 Okrem viacerých funkcií v rámci rezortu školstva sedí hovorca Dušana Čaploviča Michal Kaliňák v dvoch dozorných radách, prednáša na škole, je aj mestským poslancom a predsedom komisie.

Chce sa ministerstvo školstva svojho hovorcu Michala Kaliňáka zbaviť? Dostal totiž inú pracovnú ponuku - nahradiť vo funkcii vládneho splnomocnenca pre národnostné menšiny Lászlóa Nagya. Ten na výzvu svojej strany Most-Híd požiadal premiéra o uvoľnenie z funkcie.

Slušne platené miesto s pracoviskom na Úrade vlády tak je už vyše mesiaca opustené. Vládny splnomocnenec zarába približne 2 500 eur plus osobný príplatok vyše dvesto eur mesačne. K tomu nechýba auto so šoférom a vlastná kancelária.

Zavádzali?
Ponuku teda dostal príslušník ďalšej národnostnej menšiny, tentoraz rusínskej. Michal Kaliňák, ktorý vyštudoval politológiu a ukrajinčinu, je však v súčasnosti riaditeľom tlačového odboru ministerstva školstva a zároveň hovorcom ministra Dušana Čaploviča.

Na pohľad by sa mohlo zdať, že takú ponuku vzhľadom na výšku platu by odmietnuť nemal. Médiá totiž nedávno priniesli informáciu, že ako hovorca zarába len 820,50 eura. Nám sa to však nepozdávalo, a preto sme, využijúc infozákon, požiadali ministerstvo, aby nám prezradilo skutočný Kaliňákov plat.

„PhDr. Michalovi Kaliňákovi patrí funkcia hlavný štátny radca v 10. platovej triede podľa najnáročnejšej činnosti, ktorú vykonáva podľa služobnej zmluvy alebo podľa opisu činností štátnozamestnaneckého miesta s platovou tarifou 820,50 eura. Na dotknutom štátnozamestnaneckom mieste sú kumulované služobné činnosti riaditeľa tlačového a informačného odboru, odborníka plniaceho úlohy pre člena vlády, ako aj hovorcu ministerstva.

Menovaný má podľa zákona o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov určený osobný plat 2 300 eur,“ odpísalo nám ministerstvo. To je trochu viac ako deklarovaných necelých 900 eur.

Kaliňák sa nám teda pokúsil zverejnenú dezinformáciu o jeho plate vysvetliť. „Otázka sa týkala mzdy. Moja mzda ako zamestnanca je tvorená platovou triedou a platovou tarifou. To je úplne bežný štandard všetkých úradníkov. Ja mám však osobný plat, keďže nie som v štátnej službe, ale len v dočasnej štátnej službe. To znamená, že v momente, keď by som odchádzal z rezortu, nemám nárok na žiadne odstupné a v tom momente sa mi aj končí vzťah so štátnou službou,“ povedal hovorca ministra.

Povýšenie za trest?
A prečo Kaliňákovi ponúkli post vládneho splnomocnenca pre národnostné menšiny? „Žeby bol pán Kaliňák nejakým veľkým odborníkom na menšiny, som nejako nepobadal. Jedinou zmysluplnou odpoveďou, prečo mu ten flek ponúkli, je, že ho chcú upratať pre nie veľmi šťastné obhajoby a vyhlásenia, ktoré sa týkajú priamo ministra školstva. Ak by malo na tomto poste dôjsť k zmene, tak preto, že momentálne nie je obraz Dušana Čaploviča v spoločnosti najlepší,“ myslí si politológ Ján Baránek.

Okrem funkcie hovorcu a riaditeľa odboru sedí Kaliňák vďaka svojmu postaveniu na ministerstve aj na ďalších dvoch postoch. Tie sú zaujímavé z hľadiska majetku, ktorý obhospodarujú. Je predsedom správnej rady Intenda a členom dozornej rady Hotelov mládeže Slovenska. Intenda vytvorila akciovú spoločnosť Hotely mládeže Slovenska ako svoju „dcéru“. Keďže „matka“

Intenda je nadácia, zo zákona nemôže podnikať, „dcéra“ však už môže. Intenda vlastní hotely a iné nehnuteľnosti v lukratívnych dovolenkových destináciách na Slovensku vrátane Bratislavy, ako aj byty v Prahe. Ide o majetok, ktorý za komunizmu patril Socialistickému zväzu mládeže.

Ako to stíha?
Za funkcie v dozorných radách Kaliňák odmenu nepoberá. Všetko vraj stíha, lebo málo spí. Ak by však skončil s prácou na ministerstve, prišiel by zrejme o posty v menovaných radách.

To nie je všetko. Kaliňák okrem toho externe prednáša na Prešovskej univerzite, je tiež poslancom mestského zastupiteľstva v Prešove, zároveň predsedom jednej z komisií a členom výboru mestskej časti. Za zasadnutie mestského zastupiteľstva mu podľa vlastného vyjadrenia prináleží odmena 157 eur, za rokovanie výboru mestskej časti v Prešove 75 eur a za zasadnutie komisie na ochranu verejného poriadku 127 eur.

„Návrh na vládneho splnomocnenca považujem za prejav výraznej dôvery, čo ma nesmierne teší, pretože však túto funkciu nevnímam cez výšku platu, ale cez reálne možnosti pomáhať menšinám, veľmi to zvažujem. Hlavne s prihliadnutím na to, že volebné obdobie je v plnom prúde a nerád by som zastával funkciu, v ktorej by som nedokázal zrealizovať všetky svoje zámery,“ zareagoval Kaliňák.

Na informácie, že v skutočnosti zobrať tento flek nechce, odmietol reagovať.

(Plus 7 Dní, 4. júla 2013, Andrej Onufer)