PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).
Kaliňák: Zdieľaná ekonomika môže byť pre malé obce alternatíva k eurofondom

Samosprávy na Slovensku musia premýšľať aj nad iným financovaním svojich potrieb a verejných služieb ako sú eurofondy. Vhodnou alternatívou môže byť zdieľaná ekonomika, kde platí, že to, čo sa nepoužíva, stráca hodnotu. 

V súčasnosti je síce viac viditeľná v mestách cez populárne aplikácie na taxislužby či vybavenie ubytovania, ale môže byť vhodnou formou medziobecnej spolupráce, ktorá efektívne využíva zdroje a znižuje náklady. V diskusnej relácii na TABLET.TV to konštatoval hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.
 
„Dnes je potrebné zdieľať všetko, čo môže byť prospešné pre občana ako konečného užívateľa. Príkladom môže byť verejné osvetlenie, zimná údržba ciest či správa cintorínov a športovísk. Z 90 verejnoprospešných činností, ktoré poskytujú u nás obce, sa liberalizovalo doteraz len 10%. Na Slovensku je takmer tritisíc obcí a najmä pre malé obce platí, že pri získavaní financovania nemusia byť úspešné ako solitéri, ale vtedy, keď budú spolupracovať. Okres Medzilaborce má 23 samospráv a každá z nich sama nakupuje elektrickú energiu, čo nie je veľmi efektívne,“ povedal Kaliňák s tým, že pokiaľ sa obce spoja, naakumulujú viac prostriedkov a potom môžu byť zaujímavé aj pre súkromný sektor.
 
„Napríklad šesť obcí v okrese Humenné v oblasti, kde nie je dobrý televízny signál, sa spojilo a vytvorilo vlastnú káblovú televíziu. Pre občanov zabezpečili žiadanú službu a stali sa zaujímavými aj pre súkromný sektor, ktorý hľadá cestu, ako vstúpiť do obecného podniku,“ vysvetlil Kaliňák.
 
V rámci zdieľanej ekonomiky sú však oblasti, ktoré nemusia byť pre samosprávy výhodné. Napríklad v aplikácii Uber bolo za viac ako dva roky pôsobenia na slovenskom trhu zaregistrovaných vyše 100.000 používateľov. Už od jej príchodu proti nej viackrát protestovali bratislavskí taxikári, ktorí podali žalobu a súd jej vyhovel. Uber od 27. marca pozastavil svoje pôsobenie v Bratislave. Podľa Kaliňáka je však zdieľaná ekonomika trend, ktorému sa nedá vyhnúť.
 
„Na Slovensku neexistujú štatistiky o tom, čo zdieľaná ekonomika spôsobuje z hľadiska úbytku príjmov. Napríklad v Prahe tento úbytok ide do stoviek miliónov českých korún a tam istá regulácia má zmysel,“ dodal Kaliňák.
 
(TASR, 19. apríla 2018)