PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

každé mesto si upravuje podmienky používania zábavnej pyrotechniky

mariana tökölyová, moderátorka: "tohtoročný silvester bude zaťažkávacou skúškou pre mestá a obce. mnohé tento rok prijali zmeny v tom, ako a kde možno používať zábavnú pyrotechniku. podľa michala kaliňáka , experta na samosprávu , si každé mesto určuje podmienky samo."

michal Kaliňák, odborník na samosprávu: "mnohé samosprávy  dovoľujú napríklad používať zábavnú pyrotechniku výlučne na silvestra a výlučne tomu stanovujú iba konkrétny priestor a konkrétny čas. zároveň tak chránia aj zdravie a majetok."

mariana tökölyová: "napríklad v bratislave sú petardy, aj svetlice na Silvestra zakázané, a to nielen v centre, pod hrozbou mastnej pokuty."

michal kaliňák: "v prípade bratislavy, aj Košíc platí to, že ide o všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa reguluje používanie zábavnej pyrotechnicky na celom území, to znamená, že taká petržalka, nové mesto, staré mesto, alebo v košiciach mestské časti musia tiež dodržiavať toto všeobecne záväzné nariadenie, toto pravidlo, tento mestský zákon, ktorý upravuje používanie zábavnej pyrotechniky pre celé územie týchto miest."

mariana tökölyová: "každý štvrtý slovák už má zábavnú pyrotechniku na silvestra nakúpenú. prieskum spoločnosti TNS tiež ukázal, že viac ako polovici opýtaných sa páči takáto typická silvestrovská zábavná pyrotechnika. vo veľkej miere však ohňostroje, delobuchy a iné efekty používa len 5 percent ľudí. pri vlaňajšom odpaľovaní zábavnej pyrotechniky počas silvestrovskej noci a vítania nového roka sa na Slovensku zranilo 34 ľudí, z toho päť detí. našťastie ani jeden prípad nebol smrteľný."

(EXPRES, infoexpres, 27. december 2016, mariana tökölyová)