PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
amnestia na klamstvá (PRAVDA),
strany nie sú gangy (SME),
pohraničie je atraktívne z hľadiska pohraničia (TABLET),
aj mestá si budú musieť konkurovať (SME).

M. Beblavý chce zrušiť samosprávne kraje

Viliam Stankay, moderátor: "Opozičný poslanec Miroslav Beblavý chce zrušiť samosprávne kraje. Predložil balík zákonov dvadsiatich ôsmich zákonov, vrátane zmeny ústavy. S vládnymi stranami o tom nediskutoval. Koalícia však zmeny v systéme samosprávnych krajov nevylučuje."
Marek Marušiak, redaktor: "Väčšinu kompetencií samosprávnych krajov chce nezaradený poslanec Miroslav Beblavý presunúť na mestá a obce. Ide predovšetkým o správu škôl, sociálnych zariadení či ciest. Správu napríklad nemocníc navrhuje zveriť štátu."
Miroslav Beblavý, poslanec NR SR (nezaradený): "Dnes je samospráva financovaná tak, že sedemdesiat percent z výnosu dane z príjmu fyzických osôb ide obciam a mestám a tridsať percent ide vyšším územným celkom. My po prepočítaní tých finančných dopadov navrhujeme, aby na obce sa zvýšil ten podiel na osemdesiatosem percent a naopak, štátu sa vrátilo dvanásť percent."
Marek Marušiak: "Opozičná Sloboda a Solidarita , hnutie SME RODINA či Obyčajní Ľudia a nezávislé osobnosti so zrušením samosprávnych krajov súhlasia. Na ústavnú zmenu však treba hlasy deväťdesiatich poslancov, museli by sa teda spojiť aj s koalíciou."
Béla Bugár, podpredseda NR SR (Most-Híd): "Je to taký mačkopes, ale to sú veľmi závažné zmeny do tohto systému. Preto ja si myslím, že najprv musí dôjsť k širšej dohode, až potom môžme prikročiť k takémuto kroku."
Igor Matovič, poslanec NR SR (OĽaNO-NOVA): "Je to zbytočný medzičlánok, ktorý si vymysleli politici, len aby zamestnali ďalších pár tisíc svojich ľudí."
Marek Marušiak: "Odborník na verejnú správu uznáva, že samosprávne kraje nefungujú tak, ako by mali."
Michal Kaliňák, odborník na samosprávu: "Je najvyšší čas urobiť veľkú inventúru kompetencií, ktorými disponujú mestá a obce a samosprávne kraje."
Marek Marušiak: "Vláda včera schválila nové pravidlá pre voľby predsedov krajov. Na presadenie svojich návrhov v parlamente bude tiež potrebovať ústavnú väčšinu deväťdesiatich poslancov."
Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): "Mňa tento návrh pána Beblavého absolútne nezaujíma, pretože je úplne irelevantný. Jednoducho nemôžeme fungovať tak, že hocikto len tak príde a povie, ja idem zrušiť vyššie územné celky a pritom má jeden jediný hlas."
Marek Marušiak: "Miroslav Beblavý tvrdí, že zrušením samosprávnych krajov štát ušetrí dvesto miliónov eur za päť rokov. Podľa odborníka na samosprávu však úplné zrušenie krajov nie je možné, sú totiž naviazané na čerpanie eurofondov."
Marián Leško, politický komentátor týždenníka Trend: "Keď už to existuje, je veľmi ťažké to zmeniť, pretože je príliš veľa ľudí zainteresovaných na tom, aby pretrval jestvujúci stav."
Marek Marušiak: "Voľby do orgánov samosprávnych krajov by sa mali konať v novembri. Ministerstvo vnútra na ne vyčlenilo vyše deväť a pol milióna eur."

(12.01.2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 1/26; Marek Marušiak / Viliam Stankay)