PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).




M. Kaliňák: Slovensko by malo jeden volebný obvod nahradiť ôsmimi

Kaliňák upozorňuje, že systém s jedným volebným obvodom začína robiť problémy. Podľa neho je jednou z príčin tzv. neštandardných strán, ktoré pre úspech nepotrebujú etablovanie na celom území štátu.

Systém jedného volebného obvodu, ktorý zaviedol ešte Vladimír Mečiar a ktorý mnohí politici kritizovali, by bolo načase zmeniť. Volebných obvodov by malo byť toľko, čo je samosprávnych krajov, teda osem. Myslí si to politológ a expert na samosprávu Michal Kaliňák.
 
"Vytvorenie toľkých obvodov, koľko je samosprávnych krajov, by bola obrovská príležitosť na to, aby strany začali do politiky prinášať úspešných lídrov z regiónov. Samosprávne kraje v súvislosti s tým umocnia lokálpatriotizmus a ich obyvatelia dostanú bezprostredný kontakt so zástupcami v parlamente," vysvetlil Kaliňák. Ľudia si podľa neho zaslúžia voliť v krajoch, lebo tam sa poznajú a vedia, že správny výber je dôležitým predpokladom úspechu.
 
Kaliňák upozorňuje, že systém s jedným volebným obvodom začína robiť problémy. Podľa neho je jednou z príčin tzv. neštandardných strán, ktoré pre úspech nepotrebujú etablovanie na celom území štátu. "Jeden volebný obvod je o centrálach a nie o regiónoch," zdôraznil Kaliňák a poukázal na okolité štáty, ktoré majú viaceré obvody. "Maďarsko má 106 jednomandátových volebných obvodov, Česká republika 14 volebných obvodov, Poľsko 41. Svojím spôsobom sme unikát - smutný unikát," vymenoval politológ.
 
Dodáva, že začiatkom milénia Slovensko výrazne zreformovalo systém verejnej správy. "Štát presunul časť moci, ale aj zodpovednosti a kontroly na mestá a obce. K tomu ešte zriadil osem vyšších územných celkov, ktoré odobrali ďalšie centrálne kompetencie. Napriek tomu viac ako dvadsať rokov žijeme vo výrazne decentralizovanej krajine so silným vplyvom straníckych centrál," upozornil s tým, že členovia Národnej rady SR sa postupne odcudzili svojmu prirodzenému regiónu.
 
Kaliňák tiež poukazuje na to, že každé volebné obdobie majú v NR SR výrazné zastúpenie poslanci z Bratislavského kraja, ktorý patrí k tým menším vyšším územným celkom. "Bratislavská presilovka je dlhodobá a výrazná. Dokazuje to aj výrazný vplyv straníckych centrál na zostavovanie kandidačných listín a poradie uchádzačov o parlamentné kreslo na 150-miestnom volebnom hárku. Tak sa voličom nanútia aj takí kandidáti, ktorých vôbec nepoznajú, a čo je horšie, strany sa dlhodobo izolujú od bezprostredných kontaktov a priameho prepojenia na okresy," uviedol s tým, že ľudia si zaslúžia parlament regiónov.
 
Ministerstvo vnútra, ktoré má na starosti oblasť volieb a referenda, sa v súčasnosti témou nezaoberá. "Táto téma bola otvorená v roku 2014 v rámci diskusií k návrhu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Nedošlo k zhode na žiadnej zmene ani len v rámci opozície," doplnil pre TASR tlačový odbor ministerstva.

(TASR, 15. marca 2019)