PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).
Michal Kaliňák: Slovensko potrebuje volebný systém ôsmich obvodov

V posledných dňoch sa vo viacerých médiách objavili články politológa a experta na samosprávu Michala Kaliňáka, ktorý prezentuje názor, že Slovensko potrebuje volebný systém ôsmich obvodov. Samozrejme, reč je o parlamentnom volebnom systéme.

Volebný systém viacerých obvodov používa napríklad aj Česká republika. Voľby do poslaneckej snemovne sú podľa kandidátnych listín v jednotlivých krajoch.  Vo voľbách teda hlasujú občania za kandidátov uvedených na krajských kandidátnych listinách, čo zaručuje, že v poslaneckej snemovni budú zastúpení zvolení kandidáti zo všetkých krajov. Viac o volebnom systéme v Českej republike sa dočítate napríklad aj na Wikipedii.

Na Slovensku, ale funguje systém jedného volebného obvodu, čo podľa politológa Michala Kaliňáka nie je dobré.
„Poslancov parlamentu od volieb v roku 1998 volíme v jednom volebnom obvode. Celé Slovensko je tak jeden obvod a preto sa stáva, že ľudí na Kysuciach má zastupovať poslanec zo Sobraniec na východe Slovenska, alebo z Malaciek zo Záhoria, ktorý pritom nikdy nebol  v Kysuckom Novom Meste. Napriek tomu je jeho volebným obvodom. Je to absurdné a spôsobuje to fakt, že poslanci parlamentu sa vzdialili ľuďom a regiónom. V parlamente tak prevláda anonymita a ľudia ani nevedia kto, a či vôbec niekto ich reprezentuje v Národnej rade Slovenskej republiky. Napriek tomu, že jeden volebný obvod zaviedla vláda Vladimíra Mečiara a v roku 1998 celá opozícia sľubovala, že to zmení, pretože dovtedy sme volili poslancov podľa krajov, nič také sa doposiaľ nestalo. Prevláda parlamentná anonymita, žiadne priame prepojenie na regióny, rozhodujú stranícke centrály, ktoré pre voľby zostavia zoznam 150 kandidátov a práve ten z vášho regiónu môže byť na nezvoliteľnom mieste. Takže je šikovný, poznáte ho a viete, že v parlamente by nemlčal, ale má smolu, lebo centrála ho usadila na nezvoliteľné miesto. Nemôžeme pritom zabúdať, že Slovensko od roku 1998 prešlo výraznú cestu decentralizácie, teda presunu moci, zodpovednosti a kontroly na mestá, obce a tiež vyššie územné celky. Napriek tejto decentralizácii, teda posilnení regiónov na úkor Bratislavy majú stranícke centrály pevne v rukách jednu jedinú kandidátnu listinu pre celé Slovensko, pre všetky kraje. Vo svojej podstate sme unikát, lebo v Európskej únii a špeciálne v susedných krajinách V-4 nič také nefunguje. Lebo to ani úspešne fungovať nemôže. Ale u nás to trvá a je to zlé. Preto sa musíme sústrediť na to, aby bolo voličom dopriate vyberať si kandidátov na krajských kandidátkach. Je úplne jedno, s ktorou stranou sympatizujete, ale je dôležité, aby vám bratislavská stranícka centrála nediktovala koho máte voliť. Nech strany súperia v krajoch a voliči si predsa vyberú tých, čo poznajú. Takto, konečne, vytvoríme parlament regiónov a nie národnú radu straníckej chute,“ hovorí politológ Michal Kaliňák.

Ako konkrétnejšie by pomohlo volenie v parlamentných voľbách na základe ôsmich volebných obvodov?
„Skoncovali by sme s poslaneckou anonymitou. Čo poslanec to kraj, reálny kontakt s ľuďmi a reálne hodnotenie toho, čo pre svoj región urobil. Konečne sa budú formulovať a presadzovať oprávnené požiadavky regiónov s prihliadnutím na ich špecifiká. Čo je mimoriadne dôležité, nebudeme exoti, ktorí majú decentralizovanú krajinu s výrazným vplyvom samospráv na dianie v území a pritom jeden volebný obvod, čo sa navzájom absolútne vylučuje. Okrem toho doprajeme ľuďom to, aby sme mohli umocniť lokálpatriotizmus, čo je nesmierne dôležité, lebo úspech začína pozitívnym vzťahom k svojmu regiónu,“ dodáva politológ Michal Kaliňák.

Myslíte, že je na Slovensku dostatočná vôľa zmeniť zaužívaný volebný systém respektíve, že existuje reálna možnosť túto zmenu docieliť?
„Chodím po Slovensku, navštevujem rôzne regióny a cítim obrovskú túžbu ľudí voliť šikovných, schopných, ktorí majú reálnu šancu v parlamente „makať“ pre svoj kraj. Ale to narazí na stranícku centrálu a to ako ona tvorí kandidátne listiny pre jeden volebný obvod. Stačí sa pozrieť na súčasný stav, ktorý je takmer rovnaký od roku 1998. Bratislavský kraj tvorí osem okresov s necelými 650-tisíc obyvateľmi, je teda z ôsmich krajov tretí najmenší. Napriek tomu ho po voľbách 2002 zastupovalo 63 a o štyri roky neskôr 54 poslancov. V rokoch 2010 až 2012 ich už bolo 71, obsadili 39 percent mandátov. Po predposledných voľbách v priebehu volebného obdobia zložilo poslanecký sľub 68 reprezentantov Bratislavského kraja a aktuálne zastúpenie dosahuje počet 54 poslancov. Na porovnanie, Prešovský kraj (13 okresov, vyše 800-tisíc obyvateľov) je najväčší na Slovensku, no v parlamente ho reprezentuje iba 12 politikov, Košický (11 okresov, takmer 700-tisíc obyvateľov) – tiež 12 a Žilinský (11 okresov, necelých 700-tisíc obyvateľov) 13. Keď zostaneme v Žilinskom kraji, pre úplnosť treba dodať, že po voľbách v roku 2002 mal tento kraj v parlamente 11 poslancov (5, 97%), po voľbách v roku 2006 pôsobilo v Národnej rade Slovenskej republiky 19 poslancov (10, 1%). Voľbami v roku 2010 voľby sa tento počet nezmenil a tiež tam bolo 19 poslancov (10, 4%), ale od roku 2012 klesol počet poslancov za kraj na úroveň 13 poslancov (7, 34%), čo pretrváva aj v súčasnosti, kedy má Žilinský kraj v Národnej rade Slovenskej republiky zastúpenie 13 poslancami, čo predstavuje 8, 66% zo všetkých poslancov. Tieto čísla hovoria o priazni politikov v straníckej centrále a nie o tom, že toto zastúpenie je vzhľadom k tretiemu najväčšiemu kraju adekvátne,“ vysvetľuje Michal Kaliňák. 

Táto zmena by bola samozrejme najmenej vítaná pre politikov z Bratislavského kraja. Lenže Slovensko nie je len Bratislava a netvoria ho len ľudia z Bratislavy.
„Určite tejto zmene nemusia politici v Bratislavských centrálach tlieskať. Veď už dávno to mohli zmeniť. Ale oni robia iba to, čo im ľudia dovolia. Preto by som bol veľmi rád, a myslím si, že hovorím aj za veľa ľudí vo Vašom regióne, ak budeme mať možnosť voliť podľa pravidiel, ktoré vyhovujú ľuďom a nie centrálam partají. Voľby sú predsa o nás, hoci paradoxne, strany schvaľujú pravidlá hry. Terajšie pravidlá sú zle a treba ich zmeniť. Slovensko jednoducho potrebuje parlament regiónov,“ dodáva politológ.

(Noviny KNM, 18. marca 2019)