PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).
Namiesto lodí budú bytovky

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: "Kysucké Nové mesto čaká stavebný rozmach, súkromný investor začne budúci rok s výstavbou novej štvrte za niekoľko miliónov eur. Mesto dlhé roky bojovalo s poklesom obyvateľov, lebo sa nerozvíjalo. Prekážkou bola stavebná uzávera súvisiaca s výstavbou vodnej cesty na Kysuciach." 

Peter Revús, reportér TA 3: "V Kysuckom Novom Meste žije vyše 15-tisíc obyvateľov, to je o tisíc ľudí menej ako pred svetovou finančnou a hospodárskou krízou. Pre mesto to napríklad predstavuje veľký výpadok v príjmoch z podielových daní."

Ján Hartel, primátor Kysuckého Nového Mesta: "Takým hlavným zdrojom financovania miest a obcí je práve daň z fyzických osôb, takže sme na tom priamo závislí."

Peter Revús: "Mesto niekoľko rokov brzdila v rozvoji stavebná uzávera v súvislosti s plánovanou vodnou cestou. Ministerstvo dopravy ale prehodnotilo svoje zámery a na zatiaľ nevyužitej lúke môže v najbližších rokoch vyrásť až 700 bytov."

Slavomír Bodis, predseda predstavenstva Istrofinal: "Projekt, tak ako je svojím rozsahom, v celom tom území uvažuje s nejakými desiatimi etapami, je tam okolo 26 bytových domov, taktiež sú tam doplnkové funkcie, obchody, služby."

Obyvatelia: "Dopyt po bytoch je stále a mladé rodiny to potrebujú."
"Tých mladých tu treba a ten rozvoj tu treba ďalej."

Peter Revús: "Kysuckému Novému Mestu takáto výstavba výrazne pomôže, podľa odborníka sú nové byty najlepšou možnosťou, ako zastaviť pokles obyvateľov."

Michal Kaliňák, odborník na samosprávu, (telefonát): "Do každého bytu prídu nové rodiny a to znamená, že počet obyvateľov môže rásť, čím viac ľudí, obyvateľov v meste, o to väčšia vnútorná spotreba, teda väčšia sila vlastnej ekonomiky mesta."

Ján Hartel: "Tým, že vzrastú príjmy mesta, tak to umožní aj rozvoj mesta nielen teda tej časti, tej novej, ale samozrejme aj nejaké rekonštrukcie, modernizácie aj v tomto už zastavanom území."

Peter Revús: "V prvej etape chce investor postaviť 67 bytov za približne tri milióny eur. Hotové by mali byť o dva roky."

(16.12.2017; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 11/13; Peter Revús / Zuzana Straková Wenzlová)