PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
počet záujemcov o funkcie v komunálne klesá (SME),
férovka kandidátov (PRAVDA),
volebnej účasti opäť pomôže vidiek (PRAVDA),
so susedmi sa oplatí porovnávať (PRAVDA),
sú naše mestá SMART (TA3).

Namiesto lodí budú bytovky

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: "Kysucké Nové mesto čaká stavebný rozmach, súkromný investor začne budúci rok s výstavbou novej štvrte za niekoľko miliónov eur. Mesto dlhé roky bojovalo s poklesom obyvateľov, lebo sa nerozvíjalo. Prekážkou bola stavebná uzávera súvisiaca s výstavbou vodnej cesty na Kysuciach." 

Peter Revús, reportér TA 3: "V Kysuckom Novom Meste žije vyše 15-tisíc obyvateľov, to je o tisíc ľudí menej ako pred svetovou finančnou a hospodárskou krízou. Pre mesto to napríklad predstavuje veľký výpadok v príjmoch z podielových daní."

Ján Hartel, primátor Kysuckého Nového Mesta: "Takým hlavným zdrojom financovania miest a obcí je práve daň z fyzických osôb, takže sme na tom priamo závislí."

Peter Revús: "Mesto niekoľko rokov brzdila v rozvoji stavebná uzávera v súvislosti s plánovanou vodnou cestou. Ministerstvo dopravy ale prehodnotilo svoje zámery a na zatiaľ nevyužitej lúke môže v najbližších rokoch vyrásť až 700 bytov."

Slavomír Bodis, predseda predstavenstva Istrofinal: "Projekt, tak ako je svojím rozsahom, v celom tom území uvažuje s nejakými desiatimi etapami, je tam okolo 26 bytových domov, taktiež sú tam doplnkové funkcie, obchody, služby."

Obyvatelia: "Dopyt po bytoch je stále a mladé rodiny to potrebujú."
"Tých mladých tu treba a ten rozvoj tu treba ďalej."

Peter Revús: "Kysuckému Novému Mestu takáto výstavba výrazne pomôže, podľa odborníka sú nové byty najlepšou možnosťou, ako zastaviť pokles obyvateľov."

Michal Kaliňák, odborník na samosprávu, (telefonát): "Do každého bytu prídu nové rodiny a to znamená, že počet obyvateľov môže rásť, čím viac ľudí, obyvateľov v meste, o to väčšia vnútorná spotreba, teda väčšia sila vlastnej ekonomiky mesta."

Ján Hartel: "Tým, že vzrastú príjmy mesta, tak to umožní aj rozvoj mesta nielen teda tej časti, tej novej, ale samozrejme aj nejaké rekonštrukcie, modernizácie aj v tomto už zastavanom území."

Peter Revús: "V prvej etape chce investor postaviť 67 bytov za približne tri milióny eur. Hotové by mali byť o dva roky."

(16.12.2017; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 11/13; Peter Revús / Zuzana Straková Wenzlová)