PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).
Návrh na exekučnú imunitu miest a obcí

Martina Gapčová, moderátorka: "Majetok miest a obcí, ktorý zabezpečuje dodávku tepla, vody či napríklad odvoz odpadu, by po novom nemal byť ohrozený. Pred exekútorom by mala samosprávy ochrániť novela zákona, ktorú dnes predstavila koaličná strana Most-Híd. Podobný postup však ešte pred dvoma rokmi navrhoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, vtedy ho plénum nepodporilo." 

Zuzana Kejmarová, redaktorka: "Súdny exekútor by viac nemal mať moc nad verejnoprospešným majetkom miest a obcí. Ráta s tým novela zákona o súdnych exekútoroch, o ktorej budú poslanci rokovať na novembrovej schôdzi. Podľa podpredsedu parlamentu primátora Martina Andreja Hrnčiara pri jej tvorbe vychádzali zo skúseností mesta Martin, ktoré bolo v nútenej správe."

Andrej Hrnčiar, podpredseda NR SR (Most-Híd): "Mestá a obce môžu čeliť exekúcii aj z iných dôvodov. Rôzne finančné skupiny, obchodné spoločnosti, ktoré sa zameriavajú aj na útoky na verejné financie. A potom prostredníctvom exekúcie vydierajú obce a mestá."

Zuzana Kejmarová: "Chrániť strategický majetok samospráv považuje za dôležité aj Združenie miest a obcí. Hovorca Michal Kaliňák."

Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska: "Osemdesiatpäť percent samospráv prevádzkuje buď priamo, alebo cez svoju vlastnú firmu verejné osvetlenie. Ak má samospráva nejaké finančné problémy, exekútor stále nemôže prihliadať na to, že obyvatelia a služby, ktoré samospráva zabezpečuje, budú jednoducho rukojemníkmi."


Zuzana Kejmarová: "Svoje o tom vie aj starosta obce Ladomirová na východnom Slovensku Vladislav Cuper. Úrad s piatimi exekúciami na obecnom účte prebral minulý rok. Po zásahu exekútora nemali na zaplatenie vody, elektriny, plynu či na odvody. Teraz patrí Ladomirová spolu s ďalšími štyrmi obcami a jednou mestskou časťou medzi tie s nútenou správou. Úpravu zákona preto víta."

Vladislav Cuper, starosta obce Ladomirová: "Som za to. Lebo tým pádom, že obec nezaplatí tieto veci, nastávajú dlhy. Napríklad nezaplatíte vodu, tak vodárne na vás pošlú ďalšiu exekúciu."

Zuzana Kejmarová: "Novela zákona ale nie je novou záležitosťou. V roku 2015 ju chcel presadiť nezaradený poslanec Miroslav Beblavý."

Miroslav Beblavý, poslanec NR SR (nezaradený): "Návrh na exekučnú imunitu som predložil práve preto, aby sa z nejakých špekulatívnych dôvodov nedalo siahať často pri pochybných pohľadávkach na základný majetok obcí. A verím, že keď ju bude predkladať poslanec vládnej koalície, že má väčšiu šancu prejsť."

Zuzana Kejmarová: "Ak zmenu legislatívy poslanci podporia, účinná bude od pätnásteho marca budúceho roka. Nebude sa ale vzťahovať na mestá a obce, ktoré už sú zaťažené exekúciou."

(Rozhlasová stanica Regina, 7. novembra 2017, Žurnál Rádia Regina, Zuzana Kejmarová / Martina Gapčová)