PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).
Novozvolení župani odchádzajú z parlamentu, otvárajú dvere novým tváram

Do Národnej rady má zasadnúť nitriansky krajský predseda SaS, zdravotná sestra z Košíc aj historička z Bratislavy. 

Nebudú sedieť na dvoch stoličkách. Voliči im dali dôveru v župných voľbách a oni sa chcú naplno venovať svojmu kraju z postu novozvolených županov. Poslanecké lavice plánuje opustiť pravicové trio Erika Jurinová, Jozef Viskupič (obaja OĽaNO) a Juraj Droba (SaS). Na ich miesta prídu úplní nováčikovia. 
Sedieť na dvoch stoličkách pritom nie je nič nezvyčajné a zákon to nezakazuje.
Dosluhujúci župani Juraj Blanár, Peter Chudík (obaja Smer-SD) aj Marián Kotleba (ĽSNS) pôsobia zároveň v parlamente. Aj Pavol Frešo sedel donedávna na dvoch postoch. Dve funkcie mal i Kotlebov predchodca Vladimír Maňka (Smer-SD), ktorý lietal medzi župou a europarlamentom v Bruseli. 

Na najbližšom zasadnutí
Už pred voľbami avizovala Erika Jurinová, že ak uspeje, z parlamentu odíde. Svoj sľub splní a v závere nasledujúcej schôdze sa plánuje vzdať mandátu.

Necíti sa vraj ako zberač funkcií a kraju sa chce venovať naplno.
"Neviem si absolútne predstaviť, ako by sa dala kvalitne zvládať práca poslanca, viem čo to obnáša v parlamente, viem koľko času som musela do toho investovať, takže pre mňa je to naozaj neprijateľné, aby sa tieto dve funkcie dali zvládať na sto percent," hovorí nastupujúca žilinská županka Jurinová.

Do poslaneckých lavíc zasadne namiesto nej Elena Červeňáková z Košíc. Takmer štyri desaťročia pôsobí ako zdravotná sestra. K svojmu pôsobeniu na novom poste sa zatiaľ nechce vyjadrovať. V kampani pred minuloročnými parlamentnými voľbami si však za agendu zobrala zlepšenie spoločenského postavenia zdravotníckych pracovníkov. 

Kedy chce parlament opustiť Jurinovej kolega Jozef Viskupič, sme sa zatiaľ nedozvedeli, nedvíhal telefón. V poslaneckej lavici ho vystrieda vyštudovaná historička a učiteľka Natália Milanová.

Dotiahne veci
Juraj Droba to potiahne v národnej rade o čosi dlhšie, mandátu sa vzdá až na januárovej schôdzi. Na tej nadchádzajúcej chce ešte dotiahnuť svoje poslanecké povinnosti.

Na jeho miesto nastúpi Radoslav Pavelka, ktorý je krajským predsedom liberálov v Nitre. V minulosti šéfoval strážnej službe. "Medzi moje osobné priority bude patriť snaha o zlepšenie podnikateľského prostredia, najmä v podobe znižovania byrokracie, a podpora rozumných zákonov, ktoré budú podnikateľom napomáhať a nie brzdiť ich pôsobenie," konštatuje Pavelka. Droba tvrdí, že na presadenie vecí v parlamente má straníckych kolegov. "Ako sa hovorí, na dvoch stoličkách naraz sa sedieť nedá a prácu poslanca považujem za plný úväzok, úväzok župana je ešte viac ako sto percent. Nezvládal by som poctivo robiť oboje," hovorí Droba.

Naopak, dve funkcie zastáva už pár rokov staronový predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška (Smer-SD). A meniť to neplánuje ani teraz.
Byť poslancom a županom považuje za výhodu pre kraj. "Viem do parlamentu vniesť skúsenosti z reálnej praxe. Okrem toho som zvyknutý, tak, ako ma ľudia poznajú roky, pracovať 12 hodín denne aj cez víkendy," uviedol Baška s tým, že výsledkom jeho práce je 50 percent hlasov, ktoré získal v sobotňajších voľbách. Za druhú funkciu môže poberať len minimálnu mzdu. 

Lunter sa rozhoduje, čo s firmou
Okrem zabehnutých politikov dostal dôveru voličov aj podnikateľ Ján Lunter. Najbližšie roky povedie banskobystrickú župu. Ako naloží so svojou firmou Alfa Bio? 

"Môže mať akcie, môže mať podiely, ale nemôže byť aktívne činný, nemôže byť konateľom firmy, nemôže jednoducho podnikať," vysvetľuje odborník na samosprávy Michal Kaliňák.

Funkcie konateľa sa vzdá. Podľa syna Ondreja Luntera, ktorý viedol jeho kampaň, otázka podielov ešte nie je vyriešená a budú sa o tom rozprávať.

Nováčikom v kresle župana bude primátor Levoče Milan Majerský. Ako župan nemôže riadiť aj mesto, preto ho bude musieť odovzdať do iných rúk.

Michal Kaliňák hovorí, že do riadnych komunálnych volieb ostáva len rok, a preto nebudú sa vyhlasovať nové voľby. "Mesto povedie do riadnych komunálnych volieb do jesene budúceho roka viceprimátor," vysvetľuje. 

(AKTUALITY.SK, 8. novembra 2017, Jana Čunderlíková)