PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Okolo zimného štadióna je stále viac dusno

 Poslanec Michal Kaliňák vyzval primátora Prešova Pavla Hagyariho, aby odvolal z funkcie svojho zástupcu Reného Puchera pre dlh, ktorý má ako konateľ hokejového klubu voči Mestskej správe služieb. Puchera žiada, aby sa vzdal mandátu mestského poslanca.

Prešovský mestský poslanec Michal Kaliňák (Smer-SD) vyzval písomne prešovského primátora Pavla Hagyariho (nezávislý), aby odvolal svojho zástupcu Reného Puchera (nezávislý). Dôvodom má byť dlh vyše 25-tisíc eur, ktorý Pucher ako konateľ hokejového klubu HC 07 neuhradil Mestskej správe služieb Prešov, s.r.o. za prenájom ľadu. Súčasne vyzval Puchera, aby sa vzdal mandátu mestského poslanca. Kaliňák tak prilial olej do ohňa v súboji o zimný štadión. Ten aktuálne prevádzkuje Mestská správa služieb na čele s Ivanou Pronerovou. Pred ňou ho prevádzkoval Pucher, ktorý to z finančných dôvodov vzdal. Vedenie radnice opäť preferuje prenajatie štadióna súkromnej firme, teraz Antes pro, s.r.o., s ktorou Hagyari už podpísal zmluvu na tri roky bez súhlasu poslancov. K jej účinnosti doteraz nedošlo, lebo Pronerová odmietla podpísať dodatok k zmluve a odovzdať štadión. Prišla by tak o hlavnú činnosť a tým zrejme aj o miesto. Pucherovu spoločnosť dala na súd.

Kaliňák vo svojej výzve uviedol, že jedným z aktérov, ktorý chce odobrať hokejový štadión vlastnej mestskej firme a prihrať ho súkromnej spoločnosti, je aj Pucher. „Ako poslanec by mal obhajovať verejné záujmy a presadzovať potreby mesta. Mestskej správe služieb však dlží približne 25 000 eur ako konateľ HC 07, spol. s r. o. Napriek tomu rozhoduje o financiách mesta.“ Kaliňák novinárov informoval, že vyzval primátora, aby konal v duchu deklarovaných princípov slušnosti a spravodlivosti a svoju vôľu vyjadril odvolaním Puchera z postu svojho zástupcu. „V opačnom prípade ma primátorova pasivita utvrdí v tom, že neúspešný manažér a dlžník je pre neho najlepšia pravá ruka,“ uviedol Kaliňák.

Stanovisko mesta poskytla agentúre SITA hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová. „Podľa môjho predbežného zistenia viceprimátor nedlhuje mestu Prešov ani žiadnej mestskej firme nič,“ uviedol vo vyhlásení Hagyari, ktorý má pocit, že ide o nedorozumenie. Vychádza z toho, že ak všetky kluby (krasokorčuliari, ženský hokej) platili desať eur za hodinu na ľade, aj hokejový klub mužov mal platiť rovnakú sumu, no Mestská správa služieb im účtovala 125 eur za hodinu na ľade. Navyše investície, ktoré Pucher nechal v priestoroch štadióna, boli podľa Hagyariho predmetom dohody o vzájomnom vyrovnaní. „Ja zatiaľ nemám dôvod odvolať viceprimátora z jeho funkcie, mám pocit, že je to výkrik pána poslanca v rámci uhorkovej sezóny,“ reagoval na Kaliňákovu výzvu primátor.Dohodu o vyrovnaní však neakceptuje Pronerová. Podľa jej slov ide o boxy pre hokejistov, ktoré Mestská správa služieb nepotrebuje. Dlžobu Puchera od augusta 2010 do konca júna tohto roku vyčíslila tiež na zhruba 25-tisíc eur. V tejto sume je zarátaný prenájom ľadu, stravovanie hokejistov a kancelárske priestory. Podľa jej slov platobný rozkaz vydaný súdom Pucher neprevzal. V piatok minulý týždeň však prišla od neho platba na 660 eur, čo by mohlo zodpovedať čiastke za prenájom kancelárskych priestorov. Hokejový klub dostal výpoveď z priestorov k 1. júnu, jednomesačná lehota už uplynula.

René Pucher na júnovom mestskom zastupiteľstve pri rokovaní o prenájme zimného štadióna súkromnej firme priznal, že Mestskej správe služieb dlhuje viac ako 20-tisíc eur za ľadovú plochu. „Tomu sa vôbec nevyhýbam a to samozrejme aj uznávam,“ odpovedal na priamu otázku poslanca Alexandra Ernsta (Smer-SD). Vrátil sa aj k obdobiu, keď prevádzkoval zimný štadión. Podľa jeho slov jediným dôvodom, prečo sa prenájom skončil, bol fakt, že poslanci v tom období neschválili pre kluby dotácie a tie mu neboli schopné platiť za ľad. Potom prevádzka štadióna prešla pod Mestskú správu služieb. „Pri objektívnom posúdení cien za hodiny na ľade pre všetky kluby rovnako by dlh neexistoval,“ uviedol Pucher. Ďalej dodal, že na štadióne nechal množstvo vecí súvisiacich s jeho prevádzkou, dohoda bola, že pôjde o vzájomný zápočet, čo Pronerová nedodržala. Ak k naplneniu tejto dohody nedôjde, je odhodlaný riešiť spor súdnou cestou.

Na výzvu Kaliňáka, aby odstúpil, mu odkazuje, že si mal vyžiadať informácie z oboch strán a vystupovať objektívne. Spochybnil jeho úprimný záujem o prevádzku zimného štadióna, lebo sa nikdy nezaujímal o šport v meste ani o problematiku štadióna.

(SITA, 31. júla 2012)