PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).
Páni politici! A čo?

Napriek tomu, že parlament nerokoval a vláda nezasadala, leto odkrylo priepasť prázdnoty. Za normálne začíname považovať to, čo je cez čiaru. Tak politickú, ako aj odbornú, a hlavne, ľudskú. Dôvera v štát sa prepadá, politická diskusia sa obmedzila na niekoľko káuz. Chýba to podstatné, konflikty kvalitných programov s uveriteľnými ľuďmi.

Program ako prežitok
Volebné programy sú pre strany povinnou jazdou, lebo partaje sa spoliehajú viac na vyvolanie pocitov a emócií, ako na dlhodobú priamu a dôstojnú komunikáciu odborných východísk zrozumiteľnou rečou. Veď koľko ľudí vôbec číta a koľko z nich si sadne nad nejaký stranícky program…

Preto obsah nahrádza forma, z politikov sú herci, z niektorých ochotníci. Ale samozrejme, podanie závisí od témy tlačovky a očakávaných mediálnych výstupov. Asi aj preto za bežné považujeme to, že strany až dlhé mesiace po vzniku „tvoria“ program, hoci práve ten by mal byť impulzom na ich založenie. Za samozrejmé považujeme všeobecné frázy, ktoré sa aj tak vo vláde zmenia na neprehľadný a ťažko kontrolovaný plán práce známy ako Programové vyhlásenie vlády.

Zo základného stavebného kameňa sa stal prežitok, a strany zistili, že ľuďom to neprekáža. Že nič zásadné sa nedeje. A ešte keď to tolerujú, o to lepšie.

Hrdinovia dnešnej doby
Hrdinami dnešnej doby nesmú byť politici s hrošou kožou a silným „black PR“.
Hrdinami dnešnej doby sú ľudia, ktorí z mála čo majú žijú dôstojne a slušne.
Ľudia, ktorí napriek rozkladu politickej scény majú úprimnú silu veriť a dokážu si vytvoriť vlastný názor. Hrdinom je každý, koho to všetko, čo sa deje neodradí ani neznechutí. Lenže presne o tých nejde.

Cieľovou skupinou pre politikov nie sú tí, ktorí nepôjdu voliť, lebo nevidia dôveryhodnú alternatívu, ale voliči, ktorí podľa prieskumov dokážu odskočiť od jednej značky k druhej.

Brutálna kampaň je v plnom prúde a partaje sa sústreďujú iba na to, kto môže čo stratiť. A ako mu to zabezpečiť. Obrovská skupina ľudí – nevoličov je zdá sa, pre nich odpad a nerozhodnutí sú ceninou. Niekto sa prešmykne do parlamentu, ďalších polepia koalíciu, niekomu sa zrejme otvoria brány väznice a ďalšiemu na ministerstvá. Preto je na mieste otázka: A čo potom? Odpoveď neexistuje, lebo program je prežitok a vo verejnom priestore sa do kúta dostali reálne témy.
 
(PRAVDA, 25. augusta 2019. Adresa blogu https://misokalinak01.blog.pravda.sk/2019/08/25/pani-politici-a-co/?fbclid=IwAR10GXrIF8cN0qr8zygKhqA0HImv_neXbLiMWJcTiSkinf6NWNe9jo9TZ80)
 
Strany to iba predstierajú
Zoznam politických strán na Slovensku nie je krátky. V parlamente ich tiež nepôsobí málo a ďalšie už túžbou prevziať moc klopú na dvere národnej rady. Podstatné nie je číslo reálne fungujúcich partají, ani tých ďalších. Ide o to, že v regiónoch reálne neexistujú. Iba to predstierajú.  Niektoré viac, iné menej úspešne. 
Jeden volebný obvod ich vo svojej podstate paralyzoval. Opierajú sa o lídra, prezentujú značku a keď sa pozrieme do regiónov zistíme, že tam majú obrovský personálny problém. Už sme si zvykli na to, že na sociálnych sieťach zháňajú ľudí do volebných komisií. Dokonca máme aj také, čo vo virtuálnom priestore lanária kandidátov do reálnych volieb.
Pri pohľade na statusy, vyjadrenia, silné slová a mohutné gestá máme pocit, že to čo prezentujú sú požiadavky tlmočené členmi, sympatizantami, či dokonca ich vlastnou mierou poznania. Lenže skutočnosť je iná. Svedčia o tom nielen zástupné témy, ktoré sa snažia povýšiť na piedestál priorít, ale dôkazom je aj to, že partaje nie sú schopné nominovať svojich zástupcov do volebných komisií, ktoré nie sú honorované.
Niektoré príklady hovoria za všetko:
Banská Bystrica: v prípade krajských volieb 2017 boli členmi volebnej komisie okresného úradu v sídle kraje zástupcovia siedmych partají. Pre komunálne voľby 2017 svojich členov do okresnej volebnej komisie nominovali 2 strany a jedna koalícia. V prezidentských voľbách boli členmi volebnej komisie zástupcovia piatich strán a zástupca petičného výboru kandidáta.
Žilina: v komunálnych voľbách 2018 nominovali svojich členov do okresnej volebnej komisie tri strany. V prezidentských voľbách sa členmi volebnej komisie stali zástupcovia piatich strán a troch petičných výborov.
Trnava: v komunálnych voľbách boli členmi okresnej volebnej komisie zástupcovia dvoch strán, v prezidentských voľbách delegovalo svojich zástupcov šesť strán a tiež v nej pôsobili zástupcovia dvoch petičných výborov kandidátov.
Keď teda partaje budú s obľubou sebe vlastnou hovoriť o tom, že sú štandardné, etablované, dokonca poznajú život v regiónoch, nezabúdajme, že existuje veľmi veľa dôkazov, ktoré ich usvedčujú z opaku. Predstierajú to čím reálne nežijú. Na našu škodu. Ale pre ich osoh.
 
(PRAVDA, 6. augusta 2019 https://misokalinak01.blog.pravda.sk/2019/08/06/strany-to-iba-predstieraju/)