PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Poslanci navrhujú radnici projekt Čisté ruky

 Prešovskí mestskí poslanci Igor Andrejčák a Michal Kaliňák navrhujú vedeniu mesta Prešov päť bodov, ktoré prispejú k väčšej transparentnosti v oblasti verejných výdavkov.

Dvaja prešovskí mestskí poslanci za stranu Smer-SD Igor Andrejčák a Michal Kaliňák dnes pred novinármi prezentovali svoj projekt čisté ruky, ktorého cieľom je vyššia transparentnosť v oblasti verejných zdrojov. Ako informovali na tlačovej besede, vedeniu mesta dnes zasielajú e-mailom návrh piatich opatrení, ktoré prispejú k väčšej dôveryhodnosti radnice. Ako uviedol Kaliňák, prvý bod sa týka priamo primátora mesta Pavla Hagyariho ako jediného akcionára, aby zverejňoval na webstránke mesta všetky rozhodnutia, ktoré sa týkajú majetku mesta. Ďalej žiadajú zverejňovanie všetkých darovacích zmlúv. Podľa poslanca ich nezverejňovanie vytvára domnienky o klietelizme. Poslanci žiadajú zavedenie elektronických aukcií, tak ako to robia niektoré mestské firmy, ako napr. Dopravný podnik mesta Prešov či Technické služby mesta Prešov. Na webe by mali byť zverejňované aj zámery pripravovaných verejných obstarávaní v časovom predstihu, aby obstarávanie bolo výhodné pre radnicu. Poslednou z požiadaviek je zverejňovanie neplatičov, čo znásobí tlak na vyrovnanie dlhov a splní aj funkciu vonkajšej kontroly.

Poslanci Andrejčák a Kaliňák nechcú kritizovať vedenie mesta v súvislosti s nezverejňovaním požadovaných informácií na internetovej stránke, chcú zástupcov samosprávy iba vyzvať, aby sa pre tento krok rozhodli. Podľa Kaliňáka projekt Čisté ruky nepotrebuje peniaze a nežiada nárast úradníckej práce. Vedenie radnice malo takmer päť rokov na to, aby išlo touto cestou. „Zatiaľ sa to nestalo. Pomenovali a navrhli sme jednoduché kroky, ktoré sú aj testom zodpovednosti. Uvidíme, koľko výhovoriek zaznie, a do akej miery bude vôľa nešpiniť si ruky v politike,“ napísali do svojej výzvy poslanci.

(SITA, 4. októbra 2011)