PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Prešov na príjmoch z letných terás stratil

 Radnica tvrdí, že reorganizácia letného sedenia v meste priniesla želaný efekt. Podľa primátora Pavla Hagyariho (nez.) zmeny ide o celosvetový trend. Do mestskej kasy však príde menej peňazí.

Dôvodom je príprava nového všeobecne záväzného nariadenia, podľa ktorého na terasách nebudú môcť mať podnikatelia bary, elektrickú prípojku ani vodu.

Letné sedenia by už nemali byť na ceste alebo pri mestskom parku, ale len na chodníku. To viacerí považujú za nezmysel. Podnikatelia tiež kritizujú, že ich nikto nevyzval, aby zmeny mohli pripomienkovať.

„My sme sa vzdali prevádzky na Hlavnej ulici aj preto, že už nemohla byť opláštená. Keby zatrhli ešte aj bar, tak by sa to už vôbec nedalo zvládnuť. Čašníci by museli zísť schodmi do pivnice, vyjsť hore, prejsť cez chodník a cestu a dovtedy by mal zákazník na tácke mláky a nie nápoj,“ dodal Andrej Balenčin, ktorý svoje podnikateľské aktivity presunul na Floriánovu ulicu.

Radnica je spokojná
Podľa primátora sa nič zlé nestalo. „Počet letných terás sa v porovnaní s minulými rokmi zvýšil a zavedenou úpravou sa zároveň zastavilo porušovanie zákona o reklame a tiež sa tým rešpektovala ochrana pamiatkovej zóny. Podnikatelia sa novým podmienkam prispôsobili bez problémov a dotvárali architektonický výraz historického centra,“ uviedla hovorkyňa radnice Veronika Gazdová.

„Návštevníci pešej zóny mali naopak priamy dotyk s parkom, fontánou či umeleckými artefaktmi,“ dodal P. Hagyari (nez.) pripomínajúc, že je to celosvetový trend a mesto Prešov sa k nemu pridalo medzi poslednými.

Výrazný prepad príjmu
Poslanec Michal Kaliňák (Smer-SD) v hospodárskom výsledku nevidí nič pozitívne. Naopak.

„Na Hlavnej rozhodne nebolo viac terás. Aj keď ich mesto vykazuje ako letné sedenie, často išlo len o dva-tri stolíky na chodníku, a tak sa dopracovali k počtu 22. Tvrdia, že je všetko v poriadku, ale príjem mesta z terás na Hlavnej ulici bol minulý rok 17 120 eur a tento rok ku koncu septembra evidujú príjem 2 338 eur. Rozdiel je takmer 15-tisíc eur, a to je veľký prepad,“ konštatoval Kaliňák.

Za všetko vraj môže kríza
Podľa primátora za pokles príjmov môže zlá ekonomická situácia, pre ktorú štyri terasy pri južnom parku ukončili svoju prevádzku.

„To, že svoju prvádzku ukončili, nemá na svedomí mesto, ale ekonomická situácia. Svedčí o tom aj fakt, že niektorí prevádzkovatelia v mestských priestoroch požiadali o zníženie nájmu z dôvodu zlej situácie a poklesu príjmov. V severnej časti mesta boli zase podnikatelia šikovnejší a bolo tam viac terás aj vyšší výnos,“ spostredkovala nám stanovisko primátora hovorkyňa Veronika Gazdová.

ZISTILI SME

Porovnanie príjmov za tri roky

V roku 2009 bol príjem z terás 27 989 eur, z toho na Hlavnej  21 898 eur

V roku 2010 mesto získalo 24 591 eur, z toho na Hlavnej 17 120 eur

V roku 2011 zaznamenali príjem  8 653 eur, z toho na Hlavnej  2 338 eur

(Prešovský Korzár, 21. októbra 2011, Anna Košuthová)