PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Prešov zrušil odmeny za nahlásenie priestupkov

 Za nahlásenie priestupkov či trestných činov sa už v Prešove odmeny nedočkáte. Náčelník mestskej polície doteraz mohol za informácie navrhnúť odmenu presahujúcu 300 eur. Radnica ale nariadením nebola nadšená a v mestskom parlamente si získalo označenie bonzácky zákon. Prešovskí poslanci ho nakoniec zrušili. Informuje Róbert Latta.

Redaktor: Nariadenie platilo 5 rokov, no odmenu presahujúcu 300 eur nedostal za ten čas nikto. Podľa náčelníka mestskej polície Jána Andrejka sa totiž stretli iba so špekulantmi.

Ján Andrejko, náčelník Mestskej polície v Prešove: Zo začiatku, keď to VZN bolo schválené, tak mali sme tu takých špecialistov, ktorí nahlásili veci a potom chceli nejakú odmenu. Človek, ktorý prejde nejakou ulicou, kde parkuje 30 áut zle a za každé auto, ktoré nahlási, že parkuje zle, si požiada vyplatenie odmeny. Bohužiaľ, odmeny sa nedočkali. Keby to bolo naozaj v nejakom mimoriadnom prípade, tak áno, ale v takýchto prípadoch nebol dôvod na to, aby sme oceňovali týchto ľudí.

Redaktor: Primátor mesta Pavel Hagyari.

Pavel Hagyari, primátor Prešova: Ja si myslím, že máme skôr apelovať na morálku a slušnosť občanov, na spolupatričnosť medzi nimi a že nie je nutné ponúkať za bonzovanie peniaze.

Redaktor: Zastupiteľstvo nakoniec nariadenie zrušilo. Poslanec Michal Kaliňák.

Michal Kaliňák, mestský poslanec, Prešov: Šlo o také VZN, taký mestský zákon, ktorý nebol dôležitý pre fungovanie mesta, pretože sa neosvedčil, jednoducho v praxi pohorel. Toto VZN malo finančne motivovať ľudí k tomu, aby bonzovali.

Redaktor: Mestská polícia má podľa Jána Andrejka od občanov podnety aj bez finančnej motivácie. Počet nahlásení dokonca z roka na rok stúpa. V minulom roku mali napríklad 4,5 tisíc podnetov.

Ján Andrejko, náčelník Mestskej polície v Prešove: Sú to ľudia, ktorí sú uvedomelí, ktorí vedia, že keď si chceme pomôcť a keď chceme, aby tu bol poriadok, tak tieto konania musíme ohlásiť. A nežiadajú za to nič, sú spokojní s tým, že vlastne došlo k náprave.

(Rádio Regina, 29. júna 2011, Róbert Latta)