PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
amnestia na klamstvá (PRAVDA),
strany nie sú gangy (SME),
pohraničie je atraktívne z hľadiska pohraničia (TABLET),
aj mestá si budú musieť konkurovať (SME).

prísnejší nájom v žiline

rastislav iliev, moderátor: "žilina sprísnila podmienky bývania v mestských nájomných bytoch, niektorým rodinám preto hrozí, že skončia na ulici. najnovšie totiž musia doplatiť trojmesačné nájomné ako zálohu. to je ale pre sociálne slabších nájomcov likvidačné." 

peter revús, reportér TA 3: "pani libuša býva v mestskom nájomnom byte v žiline pätnásť rokov, okrem toho v bytovom dome, kde býva, pôsobí aj ako domovníčka. doposiaľ platila všetky dane a poplatky včas, napriek tomu nové pravidlá mesta ju ohrozujú. zaplatiť musí 450-eurový depozit, čo znamená, že reálne nebude mať z čoho žiť." 

libuša kunšová, nájomníčka: "ocitli sme sa všetci v situácii, že každý rozmýšľa nad tým, ako si požičať peniaze, ale nemá ich z čoho splatiť. začarovaný kruh, ktorý proste nedáva žiadny, ale žiadny krok, ani dopredu ani dozadu."

peter revús: "trojmesačné depozity sú bežné pri komerčných prenájmoch bytov, žilina ich ale zaviedla aj pri prenájme mestských bytov a to pre všetkých. Je jedno, či o byt len žiadate, alebo v ňom už bývate niekoľko rokov."

pavol čorba, hovorca žiliny: "chránime sa tým proti neplatičom, pretože nie je tajomstvom, že aj na území mesta sú neplatiči."

michal kaliňák, odborník na samosprávu, (telefonát): "mesto by malo dobre poznať finančné zázemie a nemalo by hádzať do jedného vreca sociálne neprispôsobivých ľudí s mladou rodinou s minimálnymi príjmami."

peter revús: "radnica navyše upozorňuje, že nové pravidlá schválili mestskí poslanci. niektorí z nich sa pritom už pri schvaľovaní snažili dopad na poctivých nájomcov zmierniť, čo však neprešlo."

jozef juriš, poslanec msz v žiline: "žiaľ, poslanci sa s týmto návrhom nestotožnili, ale na druhej strane ho vyslovene neodmietli, čiže pre mňa to je signál, že ho viem dať opätovne na rokovanie ďalšieho mestského zastupiteľstva."

pavol čorba: "ak sa oni rozhodnú na tom, že áno, treba niečo zmeniť, respektíve vylepšiť, tak sú kompetentní priniesť takýto materiál do mestského zastupiteľstva a v konečnom dôsledku budú poslanci mestského zastupiteľstva o takomto návrhu rozhodovať."

peter revús: "nájomcovia sa ocitli v pasci, navyše o probléme nechcú rozprávať, pretože sa obávajú, že im meste nepredĺži nájomné zmluvy."

libuša kunšová: "každý tu má strach, strach z toho, že keď sa ozve, keď povie, že proste nemá na finančnú zábezpeku, tak mesto s ním nepredĺži zmluvu."

(televízna stanica TA 3, hlavné správy, 28. februára 2017)