PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).
Problém s referendom je krízou demokracie

 Siedme referendum bolo už pred samotným otvorením hlasovacích miestností odsúdené na neúspech. Našepkávali to bleskové prieskumy verejnej mienky aj vyjadrenia mnohých politikov. Po vyhlásení jeho výsledkov by však mal nasledovať nový reštart.

Referendum popri voľbách predstavuje ďalší nástrojov priamej demokracie. Občania disponujú hlasovacím právom, ktoré im dáva možnosť vyberať politikov, ale aj rozhodovať o zásadných otázkach spoločenského života. Vďaka možnosti voliť a hlasovať sú vyrovnaným partnerom voči politikom. Sme však svedkami značnej nerovnováhy, kedy sa automaticky počíta s tým, že vplyv z volebnej účasti je reálny a z referendovej iba formálny. Môže za to kalkul s volebnou (ne)účasťou. V roku 2000 sa referenda zúčastnilo 20, 3 % voličov, o štyri roky neskôr to bolo 35, 8 %. V sobotu s účasťou 22, 8 % zažil inštitút referenda šiesty neúspech. Doposiaľ jediným úspechom hlasovania bolo rozhodovanie o členstva v EÚ v roku 2004 spečatené 52 % účasťou. Naučili sme sa voliť ale nie hlasovať. Od roku 1990 sme mnohokrát slobodne navštívili volebné miestnosti a to počas komunálnych, regionálnych, parlamentoch, prezidentských či europarlamentých voľbách. Kto vie ako by to vyzeralo ak by právoplatnosť volieb závisela od volebnej účasti. Táto podmienka sa ale volieb netýka. Hranica nadpolovičnej účasti je bariérou, ktorá oslabuje vplyv, rešpekt aj úctu k plebiscitu. Od dávna sme schopní s ním spájať rôzne prívlastky ako zmarené, zbytočné, pridrahé a podobe. Nič však nerobíme pre zmenu. Aby referendum nebolo len nástrojom, ale skutočnou možnosťou vyjadriť sa. Obnovenie dôvery nie je jednoduché, vyžaduje si mnoho námahy, odriekania a tiež pozitívnych príkladov. Po víkende bude žiaduce otvoriť diskusiu o priamej demokracii, o reálnych a formálnych možnostiach ovplyvňovania veci verejných.

Musíme mať úprimný záujem reštartovať referendum a prinavrátiť mu dôveru, pretože naše referendum je krízou demokracie. Východiskom z problému môže byť napríklad zrušenie kvóra volebnej účasti. O voliča by vtedy nastal minimálne taký záujem akému sa teší pred voľbami. Apelovalo by sa na občiansku uvedomelosť a na jedinečnú príležitosť využiť jedno z najdôležitejších práv. Človek by sa stal občanom so žolíkom v rukách. Medzi občanmi a politikmi nesmie existovať presilovka. Nikto nemôže mať navrch.

(Prešovský Večerník, 24. 9. 2010)