PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Rekord nezávislých kandidátov

Igor Haraj, moderátor: "Župné voľby priniesli viacero prekvapení a zmien. Jednou z najväčších je to, že pohoreli tradičné strany. Až na jeden kraj budú mať najväčšie zastúpenie nezávislí kandidáti. Jediným vyšším územným celkom, kde k tejto situácii nedošlo, je Nitriansky kraj." 

Lenka Ježová, reportérka TA 3: "Poslanci bez straníckeho trička menia politickú mapu Slovenska. V niektorých krajoch obsadia nezávislí kandidáti v zastupiteľstvách až 60 percent miest. Zo 416 župných poslancov je až 161 bez politickej značky, oproti predchádzajúcim voľbám je to dvojnásobok. Úspešnosť nezávislých kandidátov postupne rástla už od vzniku vyšších územných celkov."

Václav Hřích, výkonný riaditeľa agentúry AKO: "Tieto voľby boli zaujímavé tým, že bola veľká mobilizácia, bolo na to niekoľko tém, niekto mobilizoval na základe toho, aby niečo zmenil, niekto mobilizoval vlastne proti tomu, aby napríklad sa nedostali medzi županov zástupcovia strán, ktoré sú považované za extrémistickejšie."

Michal Kaliňák, expert na samosprávu: "Uspeli tí nezávislí kandidáti, ktorí boli zrejme pre ľudí prijateľnejší, ako kandidáti politických strán. Ľudia ťažko rozlišujú, či ide o ľavicové alebo pravicové rozhodnutie, buď tá cesta je kvalitná, alebo nie je."

Lenka Ježová: "Raketový úspech nezávislých kandidátov v týchto voľbách pripisujú odborníci tomu, že ľudia si do krajov volia známe tváre zo svojho okolia. Vedia tak lepšie zhodnotiť ich doterajšiu prácu. Pomáha im aj to, že neexistuje horná hranica určujúca koľko takýchto kandidátov sa môže o hlasy voličov uchádzať. Politická strana môže naopak navrhnúť len obmedzené množstvo poslancov."

Michal Kaliňák: "Na druhej strane ale je otázka, čo sú vlastne nezávislí politici dnes, či sú to vlastne kandidáti, pre ktorých bolo výhodnejšie neísť pod kandidátkou danej politickej strany alebo značky."

Lenka Ježová: "Podľa odborníkov totiž ľudia postupne prestávajú dôverovať štandardným politickým stranám a časť voličov inklinuje skôr k zoskupeniam, ktoré sú iné ako poznali doteraz. Tento trend sa pritom na Slovensku dá očakávať aj v ostatných typoch volieb."

Václav Hřích: "Je to šanca, aby vyrástli známejšie tváre, ktoré potom môžu ísť na kandidátky veľkých strán, keď sa ukáže, že sú úspešné."

Lenka Ježová: "Nálady verejnosti sú podľa analytikov nestále, státisíce prvovoličov budú totiž očakávať, či ich účasť na voľbách niečo zmení. Ak sa tak nestane rýchlo, môžu sa cítiť sklamaní a rezignovať na politické dianie."

(Televízna stanica TA 3, 6. novembra 2017, Hlavné správy, Lenka Ježová, Gabriela Marchevská, Igor Haraj)