PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
keď sú slovenské mestečká šikovné (SME),
prihraničné nákupy nestačia (PRAVDA),
po vzore zdieľanej ekonomiky očakávajme zdieľanú samosprávu (JOJ),
šancou pre malé obce môžu byť mikroregióny (TASR).široká koalícia proti šíreniu extrémizmu

juraj jedinák, moderátor: "široká koalícia proti šíreniu extrémizmu. takýto postup sa chystá presadzovať vládny Most-Híd v jesenných samosprávnych voľbách. vedenie strany priznalo, že napríklad v banskej bystrici zhoda na spoločnom kandidátovi na župana zatiaľ nie je. do parlamentu sa medzitým vracia jednokolová voľba šéfov samosprávnych krajov , ktorú prezident vetoval. most-híd potvrdil, že na nej trvajú."

matej baránek, redaktor: "proti krajne pravicovým až extrémistickým stranám postaviť koalíciu vládnych s opozičnými - takýto plán načrtol šéf mostu-híd béla bugár pre jesenné župné voľby v niektorých regiónoch. konkrétne mená kandidátov na županov  zatiaľ neprezradil, priblížil však situáciu v banskobystrickom kraji."

béla bugár, predseda strany (most-híd): "čo sa týka nanskej bystrice, tam momentálne nie sme v situácii, že by som mohol povedať, že už sme sa dohodli na jednom mene. pre mňa je najdôležitejšie, aby vznikla čo najširšia, teda široká koalícia, k tomu bude treba rokovať aj vo vnútri koalície, ale aj s opozíciou."

matej baránek: "béla bugár zároveň potvrdil, že naďalej podporujú zavedenie jednokolovej voľby županov , ktorú presadzujú od prvých volieb do samosprávnych krajov, teda od roku 2001." 

béla bugár: "my si myslíme, že nie je pravda, že v jednokolovej voľbe má väčšiu šancu vyhrať povedzme kandidát nejakej extrémistickej strany, ako povedzme v dvojkolovej." 

matej baránek: "jednokolovú voľbu prezident andrej kiska však minulý týždeň vetoval a vrátil do parlamentu. hlava štátu považovala dôvody jej zavedenia v roku konania krajských volieb, teda nízku účasť a šetrenie peňazí za nedostatočné a skresľujúce. politológ a odborník na samosprávu Michal Kaliňák si napriek tomu myslí, že jednokolová voľba županov  má význam."

michal kaliňák, politológ a odborník na samosprávu: "jednokolová voľba z tohto pohľadu môže zarezať všetkých volebných kšeftárov, ktorí idú do súboja s tým, že v prvom kole skončia ako tretí alebo štvrtí kandidáti na župana  a s prvým a s druhým budú dva týždne do volieb obchodovať komu prepustia svoje odporúčania alebo svoje kvázi voličské hlasy."

matej baránek: "most-híd okrem presadzovania širokej koalície potvrdil, že rokuje s smk o volebnej spolupráci najmä na južnom slovensku. podľa bélu bugára sa na konci marca uskutoční druhé kolo rokovaní o tejto koalícii." 

(rozhlasová stanica slovensko, rádiožurnál slovenského rozhlasu, 4. marca 2017, 18:00 matej baránek/juraj jedinák)