PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
amnestia na klamstvá (PRAVDA),
strany nie sú gangy (SME),
pohraničie je atraktívne z hľadiska pohraničia (TABLET),
aj mestá si budú musieť konkurovať (SME).

široká koalícia proti šíreniu extrémizmu

juraj jedinák, moderátor: "široká koalícia proti šíreniu extrémizmu. takýto postup sa chystá presadzovať vládny Most-Híd v jesenných samosprávnych voľbách. vedenie strany priznalo, že napríklad v banskej bystrici zhoda na spoločnom kandidátovi na župana zatiaľ nie je. do parlamentu sa medzitým vracia jednokolová voľba šéfov samosprávnych krajov , ktorú prezident vetoval. most-híd potvrdil, že na nej trvajú."

matej baránek, redaktor: "proti krajne pravicovým až extrémistickým stranám postaviť koalíciu vládnych s opozičnými - takýto plán načrtol šéf mostu-híd béla bugár pre jesenné župné voľby v niektorých regiónoch. konkrétne mená kandidátov na županov  zatiaľ neprezradil, priblížil však situáciu v banskobystrickom kraji."

béla bugár, predseda strany (most-híd): "čo sa týka nanskej bystrice, tam momentálne nie sme v situácii, že by som mohol povedať, že už sme sa dohodli na jednom mene. pre mňa je najdôležitejšie, aby vznikla čo najširšia, teda široká koalícia, k tomu bude treba rokovať aj vo vnútri koalície, ale aj s opozíciou."

matej baránek: "béla bugár zároveň potvrdil, že naďalej podporujú zavedenie jednokolovej voľby županov , ktorú presadzujú od prvých volieb do samosprávnych krajov, teda od roku 2001." 

béla bugár: "my si myslíme, že nie je pravda, že v jednokolovej voľbe má väčšiu šancu vyhrať povedzme kandidát nejakej extrémistickej strany, ako povedzme v dvojkolovej." 

matej baránek: "jednokolovú voľbu prezident andrej kiska však minulý týždeň vetoval a vrátil do parlamentu. hlava štátu považovala dôvody jej zavedenia v roku konania krajských volieb, teda nízku účasť a šetrenie peňazí za nedostatočné a skresľujúce. politológ a odborník na samosprávu Michal Kaliňák si napriek tomu myslí, že jednokolová voľba županov  má význam."

michal kaliňák, politológ a odborník na samosprávu: "jednokolová voľba z tohto pohľadu môže zarezať všetkých volebných kšeftárov, ktorí idú do súboja s tým, že v prvom kole skončia ako tretí alebo štvrtí kandidáti na župana  a s prvým a s druhým budú dva týždne do volieb obchodovať komu prepustia svoje odporúčania alebo svoje kvázi voličské hlasy."

matej baránek: "most-híd okrem presadzovania širokej koalície potvrdil, že rokuje s smk o volebnej spolupráci najmä na južnom slovensku. podľa bélu bugára sa na konci marca uskutoční druhé kolo rokovaní o tejto koalícii." 

(rozhlasová stanica slovensko, rádiožurnál slovenského rozhlasu, 4. marca 2017, 18:00 matej baránek/juraj jedinák)