PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

spoločné obecné podniky

zuzana závodská, moderátorka: "medzilaborecký okres patrí k najmenším na slovensku, no miestni starostovia spolu s primátorom sa to rozhodli využiť vo svoj prospech. pripravujú projekt spoločných obecných podnikov, ktoré budú zabezpečovať napríklad údržbu zelene či starať sa o verejné osvetlenie. obce tak môžu nahradiť externých pracovníkov vlastnými zamestnancami, vďaka čomu ušetria peniaze z rozpočtu."

vladimír tomek, redaktor: "spoločné obecné podniky nie sú na slovensku novinkou, no medzilaborce ako prvé prichádzajú s myšlienkou spolupráce v rámci celého okresu. okrem samotného mesta ho tvorí 22 dedín, ktoré majú spolu až 1 300 stĺpov verejného osvetlenia. ročné výdavky na ich prevádzku sa pohybujú na úrovni 40-tisíc eur. práve tu by chceli samosprávy ušetriť a nakupovať elektrinu spoločne."

michal svičin, starosta obce radvaň nad laborcom (smer-SD): "možno by to bolo na začiatku v stovkách eur pri rozumnom nastavení vyskúšať jedného projektu v jednom smere spolupráce, dá sa rozprávať o tisíckach potom."

vladimír tomek: "obce platia za servis osvetlenia väčšinou externým firmám. spoločný obecný podnik by však mohol mať vlastných zamestnancov, ktorí by sa starali o údržbu stĺpov v celom okrese."

michal kaliňák, expert na samosprávu: "toto je veľká výhoda a príležitosť pre všetky okolité obce, ktoré majú garantovanú dopravnú dostupnosť."

vladimír tomek: "starostovia z medzilaboreckého okresu si vedia predstaviť aj ďalšie formy spolupráce, napríklad pri kosení trávy, opravách ciest či zimnej údržbe. týmto spôsobom by ušetrili ďalšie peniaze na technike."

michal svičin: "nám napríklad čistiaci voz na miestne komunikácie by postačoval jeden, dva možno na tento región, čo by sa dalo dohodnúť a slúžilo by to ľuďom za podstatne menšie prostriedky."

vladimír tomek: "primátor medzilaboriec vidí najväčší potenciál v oblasti triedenia odpadu. mesto má totiž vlastné priestory a stroje, ktoré sa dajú využiť aj na separáciu odpadu z okolitých obcí."

vladislav višňovský, primátor mesta medzilaborce (smer-SD): "máme na to halu separovaného zberu, máme linku, máme pracovníkov, ktorí nie sú vyťažení na takej úrovni, ako by bolo možno vhodné a potrebné. preto skôr si myslím, že by sme vedeli využiť kapacity, ktoré máme."

michal kaliňák: "samosprávy sa môžu spojiť, pomôcť miestnej, alebo lokálnej zamestnanosti a zároveň vytvárať pracovné miesta, čo je veľmi dôležité, zvyšovať efektivitu verejných služieb."

vladimír tomek: "niektoré obce sú pripravené rozbehnúť spoluprácu okamžite, ďalšie sa môžu pridať neskôr. časom možno oslovia aj niektoré samosprávy za hranicami medzilaboreckého okresu, kde majú problém nájsť zamestnancov."

ján cundra, starosta obce nižná polianka (nezávislý): "tí ľudia jednak sa vytrácajú, starnú, odchádzajú do dôchodku. čiže čím ďalej, tak to je väčší problém." 

(televízna stanica TA3, 1. augusta 2017, žurnál 12.00, vladimír tomek/zuzana závodská)