PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
rozhýbme regióny a pomôžeme samospráva (PRAVDA),
komunál v európe dostáva výraznú pomoc (SME),
v parlamente sú aj ľudia s minimom prednostných hlasov (KORZÁR),
prichádza placebo demokracia? (PRAVDA)
problémy financovania obcí a miest znásobuje nedávna legislatívna smršť (MY KYSUCE).
Strany súťažia v podliezaní náladám

Snaha o stabilitu ubíja debatu o riešeniach. Prieskumy preferencií politických strán sú ako predpoveď počasia. Nikdy s určitosťou nevieme, ako blízko sú realite. Preto je namieste určitá miera opatrnosti. Ak si zoberieme dáždnik, tak dúfame, že v tom lepšom prípade nám poslúži ako slnečník. Lenže blesky môžu prísť aj z jasného neba.

Ako v politike. Strany sa dlhodobo spoliehajú na stabilné percentá. Žiadne veľké prekvapenia. Len minimálne riskovať a dúfať v zakonzervovanie podpory. Až do volieb. A potom sa uvidí. Prílišná opatrnosť síce môže vyhovovať straníckym centrálam, no v skutočnosti je prejavom ich slabosti.

V spoločnosti je čo meniť. Systémovo a zásadne. Pozornosť sa však skôr sústreďuje na treťoradé témy, kozmetické úpravy, hru s emóciami, pripomínanie minulého a skloňovanie prítomného. Argumenty sa neraz menia na obvinenia. Sme v obkľúčení obmedzenosti.
 
Kto si to pýtal?
Deň voľna za účasť na eurovoľbách, posúvanie štátnych sviatkov bližšie k víkendu, pivo pre cyklistov, legálne domáce pálenice či nedávno schválená výška platu pre zástupcu starostu, ale aj celoplošná údržba chodníkov – nič z toho húfne nežiadali ľudia a za žiadnym z opatrení nenájdeme tlieskajúce davy. Na čo je to dobré? Vo svojej podstate je to prejav chabej politickej činnosti, ktorá aj keby nebola, nič by sa nedialo. Nepotrebujeme politikov, čo si robia dobre, alebo chcú takto prejaviť svoju opodstatnenosť v parlamentných laviciach. Treba sa sústrediť na značky, ktoré reprezentujú a tie im dovolia iba udržiavať oheň. Strany míňajú energiu na to, aby si zachovali obmedzený strop volebných preferencií. Kritériom úspechu sa nemôžu stať body pre stranu. Je to nielen obmedzené, ale aj škodlivé. Značkám to síce stačí, ale spoločnosti už menej. Možno počítajú s tým, že neriskovať znamená zvýšiť svoje šance na to, aby v najhoršom prípade pôsobili v parlamente. No a v tom lepšom, napríklad podľa dlhodobých preferencií, sa viaceré spoja a na chvíľu sa udomácnia v exekutíve. Lenže ani tam niet záruky, že si trúfnu na viac ako menšie korekcie. Práve preto, lebo vidina politického zotrvania v „prvej lige“ je kľúčový stranícky záujem. A vysoko prevyšuje národné potreby, spoločenské trendy aj nevyhnutné systémové zmeny.
 
Hrádza nevyšla
Obviňovať voličov, že mnohým stranám doprajú takmer rovnaké preferencie a vytvárajú predpoklady na mnohopočetný spolok koaličných partnerov, je nesprávne. Oni len reagujú na údržbárov, ktorí obsadili politický priestor. Veď ako lepšie nazvať politikov, čo míňajú energiu na zástupné témy? Zaviesť mimoriadny odvod pre obchodné reťazce v čase, keď majú problém ekonomicky prežiť maloobchodné predajne na vidieku, je útek od užitočných riešení. A to presne rovnaký, ako sa tešiť zo štátneho tajomníka pre šport vtedy, keď hranica ľudí s maximálne základným vzdelaním atakuje takmer desať percent. Napokon, ani hrádza proti extrémizmu nevyšla, lebo kým strany bojujú za svoje značky, polarizujú spoločnosť a ponúkajú témy pre svoju voličskú skupinu, svojím štýlom prihrávajú body extrémistom. Ich preferencie sú stabilné a v území sa neraz za značkou nezávislý skrýva ich spiaci aktivista. Takže politická obmedzenosť je voči nim mimoriadne štedrá.
 
Hrozba a príležitosť
Na skutočné problémy chýba guráž a pri nepodstatných sme atakovaní hyperaktivitou. To je zrkadlo súčasnosti. Budúcnosť už teraz treba prispôsobovať očakávanému spoločenskému vývoju. Čím viac budeme hovoriť o hrozbách, o to viac dávame najavo, že nemáme silu ich zmeniť na príležitosti. A to môže zo Slovenska robiť krajinu momentálnych pocitov, a nie potrebných vízií, ktoré dajú ľuďom dôvod veriť spoločnosti aj vo vlastnú perspektívu. Nepotrebujeme agendu zákazov a príkazov. Nestačí strašiť. Už sa treba nadchnúť. Tak, aby sme sa po ďalších parlamentných voľbách nemuseli uspokojiť s tým, že bude, ako bolo. Možno len so zmenenými značkami. Súťaž v podliezaní náladám škodí.

(SME, 7. januára 2019)