PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Švábska ulica sa deliť nebude

 Názvy ulíc sa znovu dostali radným na pretras. Rezultát je taký, že navrhované ulice Ku vykládke, Pod Rúrkami a Na Bikoši ostanú a Švábska ulica ostane celistvá. Námestie sa z nej nevyčlení, a teda mu nové meno hľadať netreba.

Mestská názvoslovná komisia (MsNK) navrhla na základe podnetu niekdajšieho poslanca z Nižnej Šebastovej Jána Čižmára premenovať západnú časť Družstevnej ulice, ktorá po zrušení železničného priecestia nie je spojená s východnou časťou ulice. Jej názov bude podľa MsNK Ku vykládke.

Ďalšie dve nové pomenovania budú obsahovať predložky. Podľa časti poslancov sú práve tieto predložky sporné, pretože podobné názvy majú viaceré ulice, čo môže komplikovať život. Napríklad pri donáškach alebo výjazdoch záchranárov. MsNK napokon presadila pôvodné návrhy: Pod Rúrkami a Na Bikoši.

Vrátili sa k pôvodným návrhom
„Všetky návrhy sa vrátili na prerokovanie do výborov mestských častí. Názvy Pod Rúrkami a Na Bikoši ostali tak, ako ich navrhla názvoslovná komisia. Poslanci i obyvatelia zvážili, že je to najrozumnejšie, aj napriek tomu, že tam sú tie - v úvodzovkách problematické – predložky,“ konštatoval viceprimátor a šéf MsNK René Pucher (nez.). Potvrdil, že ďalšie výhrady k týmto názvom už neboli: „Budeme sa predložkám snažiť vyvarovať, ale myslím, že úplne sa im nevyhneme ani do budúcnosti.“

Musia osloviť dotknuté subjekty
Jedným z kritikov týchto „predložkových“ pomenovaní bol poslanec Michal Kaliňák (Smer-SD). Inicioval novelizáciu štatútu MsNK, ktorá bola komisiou schválená.

„Všetky nové názvy ulíc a verejných priestranstiev navrhnuté názvoslovnou komisiou sa prerokujú v príslušnom výbore v mestskej časti za účasti prítomných občanov mesta. Pri premenovaní ulíc a verejných priestranstiev v meste názvoslovná komisia osloví vlastníkov budov -   právnické osoby registrované na dotknutej ulici alebo na verejnom priestranstve (povinne pripomienkujúce subjekty) ktorým sa oznámi, že mesto začína proces premenovania resp. pomenovania ulíc,“ vysvetlil Kaliňák princíp nového štatútu.

(Prešovský Korzár, 21. mája 2012, Michal Frank)