PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Uchytia sa flexiškôlky?

 V Prešove by sa od nového školského roka mohli nevyužité časti základných škôl zmeniť na takzvané flexiškôlky. Vďaka ním by v týchto priestoroch existujúce materské školy vytvorili triedy a vyriešili problémy s nedostatkom miest vo svojich zariadeniach. Mesto by tak nemuselo platiť za svoje deti v súkromných materských školách a ušetriť by mali aj rodičia.

Ivan KRIŠŠÁK, redaktor: "V prešovských mestských škôlkach sa v tomto roku nepodarilo rodičom umiestniť takmer 80 detí. Riešením pre nich je nechať deti doma alebo ich umiestniť do súkromného zariadenia. Autori iniciatívy flexiškôlok ale navrhujú využiť opustené areály existujúcich škôl.

"Michal KALIŇÁK (Smer-SD), poslanec MsZ Prešov a iniciátor návrhu: "Tam, kde sú voľné pavilóny, kde sa mali učiť žiaci na prvom stupni základných škôl, tak technické parametre sú identické pre podmienky, ktoré musia spĺňať materské školy."Patrik TOMIČ, člen komisie školstva pri MsZ v Prešove: "Mohli by vzniknúť nejaké štyri triedy, ktoré by mohli byť ako elokované pracoviská týchto materských škôlok."

I. KRIŠŠÁK: "To by tiež umožnilo nové triedy otvoriť už v septembri, aj preto sa s podnetom na ich zriadenie už obrátili na mestský úrad. Ten má ale v rozpočte na školstvo o 600-tisíc eur menej ako pred rokom, a tak najväčším problémom môžu byť chýbajúce financie na úvodné investície."

M. KALIŇÁK: "Nepôjde o žiadne výrazné čiastky, o žiadne stotisíce eur."

Veronika KMETÓNY-GAZDOVÁ, hovorkyňa mesta Prešov: "Radnica sa však týmto návrhom bude každopádne zaoberať."

I. KRIŠŠÁK: "Podľa iniciátorov by malo byť pre mesto výhodnejšie investovať do vlastných zariadení, ako platiť za deti súkromným škôlkam. Na platbách by mali ušetriť aj samotné rodiny."

Igor ANDREJČÁK, predseda sociálnej komisie pri MsZ v Prešove: "Nie je to malý výdavok, ktorý môžu ušetriť, respektíve použiť na iné veci, ktoré v domácnosti potrebujú."

I. KRIŠŠÁK: "Podľa riaditeľky najväčšej súkromnej škôlky v Prešove ale rozdiel v platbách nie je taký vysoký, aby sa o existenciu svojho zariadenia mali obávať."

Stela KAČALOVÁ, riaditeľka SMŠ Elba: "Tie verejné alebo štátne škôlky majú skryté poplatky, oni školné vyberajú."

I. KRIŠŠÁK: "Ak by sa nová forma flexiškôlok chytila, mohli by ju podľa iniciátorov postupne využívať aj ďalšie mestá."

(TA3, Žurnál, 20. júla 2013, Ivan Kriššák)