PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
počet záujemcov o funkcie v komunálne klesá (SME),
férovka kandidátov (PRAVDA),
volebnej účasti opäť pomôže vidiek (PRAVDA),
so susedmi sa oplatí porovnávať (PRAVDA),
sú naše mestá SMART (TA3).

V boji s propagandou nepotrebujeme ministerstvo pravdy

Uvažovať nad zriadením špeciálneho úradu a selektovaním objektívnych správ je nereálne.

Na Slovensku sa mimoriadne darí priemyslu nenávisti. Ale aj v zahraničí sa tento segment rozvíja rovnako dynamicky, a to aj bez biznis plánu alebo vládnych stimulov. Podsúvanie alternatívnej pravdy či osobné útoky voči kandidátom nemajú iný cieľ, iba deformovať verejnú mienku. To, čo zohráva dôležitú úlohu pri každých voľbách a v rozhodovaní.

Začiatkom roka začalo v Čechách pôsobiť Centrum boja proti terorizmu a hybridným vojnám. Takmer dve desiatky ľudí majú okrem iného skúmať informácie na sociálnych sieťach. Francúzsky prezident Emmanuel Macron zažil počas prezidentskej kampane na vlastnej koži silu fake news a na tento rok avizoval prijatie zákona proti falošným správam. Len nedávno rovnaké kroky avizovala aj britská premiérka Theresa Mayová, ktorá presadzuje zriadenie špeciálnej jednotky zameranej na boj so šírením propagandy. Napokon neostala bokom ani talianska polícia, ktorá pre občanov znepokojených šírením falošných informácií na internete zriadila špeciálnu službu.

Európa rôznym spôsobom reaguje na reálne hrozby, ktoré výrazne vplývajú na verejnú mienku, a čo je nemenej dôležité, sústreďujú sa prevažne na pocity, presnejšie na akúsi prvotnú signálnu sústavu občana – voliča. Tým sa nielen zasahuje do férovej volebnej súťaže, ale ohrozuje demokratickú súťaž v jej základných princípoch.
 
Žoldnieri klamstva
Šírenie falošných správ je riadenou koncetráciou nenávisti. Tu už ale ani zďaleka nejde o to, aká vplyvná je ruská propaganda, prípadne koľko platených útočníkov na anonymných sieťach draftujú lobisti, či dokonca sivé eminencie v zákulisí politických strán. Žoldnieri klamstva sú súčasťou nášho života, a to bez ohľadu na to, ako intenzívne šíria klamstvá, koľko z nich komentujú alebo názorovo „prifarbia“.

Východisko je v tom, aby sme nemlčali. Lebo ľahostajnosť a pasivita spôsobujú zraniteľnosť spoločnosti.

Už na jeseň nás čakajú komunálne voľby a budúci rok pôjdeme voliť prezidenta aj našich zástupcov v Európskom parlamente. Niet veľa času premýšľať, ako zabrániť hrozbám, ktoré sa môžu výrazne podpísať pod výsledky volieb. Riziko je o to väčšie, že u nás sa dokonca aj negatívne kampane robia tak nekvalitne, že skôr ako zmenu voličského správania spôsobujú nezáujem o správu vecí verejných a znižujú volebnú účasť.
 
Práve preto by nám nemala chýbať energia spomaliť šírenie falošných správ, nevyberaných osobných útokov, informácií, ktoré okrem iného spôsobujú aj to, že úspešní ľudia sa politike radšej vyhýbajú. Hoci za sebou majú silný osobný príbeh a nesporné úspechy, nestoja o službu verejnosti, lebo žoldnieri klamstva dokážu zničiť prestíž, ktorú si budovali tvrdou prácou.
 
Zodpovedné komunity
Uvažovať nad tým, aby sme na Slovensku zriadili špeciálny úrad, narýchlo vymysleli pracovnú náplň zamestnancov a selektovali objektívnosť správ, je nereálne. Hlavne, keď sa začína zvolebnievať a máme pred sebou troje volieb.

Východisko je v tom, aby sme nemlčali. Lebo ľahostajnosť a pasivita spôsobujú zraniteľnosť spoločnosti. Potrebujeme zodpovedné komunity, ktoré nepodľahnú znevažovaniu ľudskej dôstojnosti ani osobným atakom voči kandidátom akýmikoľvek komunikačnými kanálmi. Naštrbené medziľudské vzťahy sú to najhoršie, čo sa môže stať. Voľby síce prinesú výsledok, ale iba politický. Vyhýbanie sa na chodníku, nezáujem spolupracovať a hľadanie východiska v tom, že sa ľudia začnú od seba izolovať, sú len niektoré znaky toho, že komunita je skupina jednotlivcov, ktorí podľahli nenávisti a spolutvoria polarizovanú spoločnosť.

V boji s propagandou nepotrebujeme ministerstvo pravdy, ale motiváciu formou príkladov dobrej praxe a ocenením autorov dosiahnutých úspechov. Iba tak dokážeme režisérom chaosu, že internetová anonymita je prejav obyčajnej zbabelosti.
 
(SME, 21. februára 2018, https://komentare.sme.sk/c/20758831/v-boji-s-propagandou-nepotrebujeme-ministerstvo-pravdy.html