PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Výmena "stráží" vo VÚC

Andrea Pálffy Belányiová, moderátorka: "Teraz si povedzme ako sa budú poslanci aj župani striedať."

Dárius Haraksin, moderátor: "Výmena stráží na župách by sa mala udiať v priebehu najbližšieho mesiaca. Doterajší predseda VÚC musí zvolať prvé zasadnutie novozvoleného zastupiteľstva."

Michal Kaliňák, odborník na samosprávu: "Do tridsiatich dní budú VÚC-ky obsadené novými poslancami, novozvolenými županmi a zároven treba povedať, že novozvolený župan bude mať potom dva mesiace na to, aby zvolal v poradí prvé riadne rokovanie krajského parlamentu."

Andrea Pálffy Belányiová: "A podobne ako to vidíme vždy vo voľbách do Národnej rady, aj krajskí poslanci sa svojej funkcie ujímajú zložením sľubu, keď vyslovia známe sľubujem, v tom momente zároveň končí funkčné obdobie poslancov predchádzajúceho zastupiteľstva."

Dárius Haraksin: "Výsledky volieb do samosprávnych krajov však tentoraz nie sú špecifické len nadštandartnou účasťou a prvou zvolenou župankou."

Michal Kaliňák: "Kým prvé voľby do samosprávnych krajov boli spravádzané hlavne kandidátmi, ktorí boli úspešní ako nominanti politických strán a nezávislých kandidátov, bolo iba osemnásť, po týchto voľbách môžeme povedať, že došlo k absolútnemu nárastu, pretože v nových laviciach poslaneckých krajských zastupiteľstiev bude až stošesťdesiatjeden nezávislých poslancov."

Andrea Pálffy Belányiová: "Mimochodom tentoraz bude spomedzi viac ako štyristo poslancov po celom Slovensku takmer štyridsať percent úplne nových."

Dárius Haraksin: "A túto výmennú schôdzu vedie dosluhujúci župan a to až do momentu, kým nezloží sľub nový predseda samosprávneho kraja."

Andrea Pálffy Belányiová: "Poďme teraz k samotným výsledkom. Azda najväčší rozruch spôsobili strany Smer - Sociálna demokracia a Ľudová strana Naše Slovensko. Smer postavil štyroch vlastných kandidátov a ďalších podporil v koalícii s inými stranami. Z vlastných Smeru zostal iba jediný župan."

Dárius Haraksin: "Napraviť túto prehru bude nad ľudské a politické sily. Malo to byť referendum o Kotlebovi, nakoniec to bolo referendum o Ficovi. Aj takéto slová priniesli krátko po voľbách politickí komentátori. Marián Leško."

Marián Leško, politický komentátor: "Tieto voľby sú atypické tým, že bola predsa len nižšia účasť. Tridsať percent ešte nevypovedá o naozaj pozícii strán v republike, ale ukazuje na mieru odhodlanosti, mieru motivovanosti a tú Smer mal vždy vyššiu, voliči Smeru mali vždy vyššiu ako ostatné strany. Zdá sa, že o túto prednosť už Smer prišiel."

Andrea Pálffy Belányiová: "A hovorí sa aj o debakli tej druhej spomínanej strany."

Dárius Haraksin: "Áno, dobré znamenie je, že ľudia vytriezveli z Mariána Kotlebu, myslí si Marián Leško. Strana totiž prišla o svojho župana a tristotridsaťpäť kandidátov tejto strany získalo len dva poslanecké mandáty."

Andrea Pálffy Belányiová: "Odborníci však varujú pred otváraním šampanského."

Radovan Bránik, publicista: "Iba sme získali čas rok, dva, možno tri na to, aby sa tá štandardná politická reprezentácia spamätala a prestala provokovať voličov, ktorí neskôr inklinujú práve k takým povedzme xenofóbnym alebo extrémistickým stranám."

Dárius Haraksin: "Náš premiér však stále mlčí. Deň po vyhlásení volebných výsledkov rokovala koaličná rada."

Andrea Pálffy Belányiová: "A predseda vlády rovnako ako včera ani dnes nepredstúpil pred kamery, aby voľby okomentoval. Po rokovaní sa nevyjadrili ani jeho koaliční partneri. Spred televíznych kamier doslova ušli."

(Televízna stanica JOJ, 6. novembra 2017, Noviny o 17:00, Andrea Pálffy Belányiová, Dárius Haraksin)