PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Žiadajú zverejňovanie ich príjmov z poslancovania

 Skupina mestských poslancov z klubu Smer-SD a nezávislí otvoreným listom požiadali vedenie radnice, aby raz za mesiac na webovej stránke mesta zverejňovala odmeny za „poslancovanie“, ako aj príjmy a výdavky mestskej pokladnice.

Poslanci Igor Andrejčák (Smer-SD), Michal Kaliňák (Smer-SD) a Rudolf Dupkala (nez.) chcú, aby volení predstavitelia nič neskrývali pred obyvateľmi mesta. „Majú právo vedieť, ako sa napĺňa mestská pokladnica, aké sú príjmy z podielových daní, predaja majetku aj daní obyvateľov a ako sa premietajú vo výdavkoch mesta. Chceme, aby ľudia vedeli, aký nákladný je chod radnice, aké projekty mesto podporuje a koľko investuje do údržby mestských komunikácií,“ upresnil požiadavku Igor Andrejčák zdôrazňujúc, že sa to týka aj príjmov poslancov.

Návrh jasne formulovali

Žiadajú, aby na webovej stránke bola zverejnená informácia o počte aktivít poslancov. To znamená, na koľkých zasadnutiach zastupiteľstva, komisiách či stretnutiach s obyvateľmi sa jednotliví poslanci zúčastnili. Chcú, aby bola verejne známa celková výška odmien, ktorú radnica z mestského rozpočtu posiela na účty poslancom. Dokonca aj tie, ktoré dostávajú za členstvo v orgánoch mestských firiem. „Ak nie je tajomstvom plat primátora, nemali by sa tajiť ani príjmy poslancov a vďaka tomu sa prestanú šíriť fámy a podozrenia. Ľudia budú vedieť, koľko ich stoja volení zástupcovia,“ dodal Michal Kaliňák.

Radnica návrh posúdi

Prednosta radnice Jozef Višňovský tvrdí, že so zverejňovaním nemá vedenie mesta žiadny problém. Pre objektívnosť chce požiadavku predložiť členom mestskej rady na pondelkovom zasadnutí. „Všetky požadované informácie máme, ale je potrebné dohodnúť sa na detailoch a prijať konsenzus,“ uviedol Višňovský.

(Prešovský Korzár, 23. júla 2011, Anna Košuthová)