PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
keď sú slovenské mestečká šikovné (SME),
prihraničné nákupy nestačia (PRAVDA),
po vzore zdieľanej ekonomiky očakávajme zdieľanú samosprávu (JOJ),
šancou pre malé obce môžu byť mikroregióny (TASR).Zníženie počtu košických mestských častí

Jaroslav Barborák, moderátor: "Rozhodnúť o znížení počtu košických mestských častí by malo mestské zastupiteľstvo a rada starostov. Navrhuje to novela zákona o meste Košice. Parlament by sa problému, ktorý už viac ako dvadsať rokov trápi dvestoštyridsaťtisícové mesto a jeho kasu, mal venovať koncom januára."
Kristína Plajdicsková, redaktorka: "Ak novela prejde, na jej základe by malo košické mestské zastupiteľstvo v tomto roku určiť nové rozdelenie mesta. Teraz je podľa primátora Richarda Rašiho takmer nemožné súčasných dvadsaťdva starostov miestnych zastupiteľstiev či miestnych úradov zredukovať."
Richard Raši, primátor Košíc: "Momentálne je legislatíva nastavená tak, že akákoľvek mestská časť môže v miestnom referende akékoľvek rozhodnutie mestského zastupiteľstva zablokovať."
Kristína Plajdicsková: "Ďalším krokom po schválení novely majú byť rokovania o konkrétnych návrhoch. Predseda rady starostov Ján Jakubov."
Ján Jakubov, predseda rady starostov: "V podstate nie je problém spájania takzvaných veľkých mestských častí alebo sídlisk, je problém práve s malými mestskými časťami, ktoré boli v minulosti historické obce. Majú svoje historické korene, svoje katastre."
Kristína Plajdicsková: "Medzi tie patria aj okrajové časti Lorinčík a Pereš. Novou výstavbou už podstatne zrástli, ale papierové hranice spôsobujú problémy. Starosta mestskej časti Pereš Jozef Karabin."
Jozef Karabin, starosta MČ Košice-Pereš: "Naše katastre oddeľuje jediná komunikácia. Na pravej strane Pereš, na ľavej strane Lorinčík. O všetkých obyvateľov sa stará mestská časť Pereš, avšak peniaze plynú tej mestskej časti, ktorá ich má zapísaných na trvalý pobyt.
Kristína Plajdicsková: "Podľa odborníka na samosprávu Michala Kaliňáka nielen dvadsaťdva košických, ale aj sedemnásť bratislavských mestských častí je veľa a nedáva to samospráve na sile."
Michal Kaliňák, odborník na samosprávu: "Tu jednoducho musí nastať tlak na to, aby sa ten počet mestských častí redukoval, znížil a to tak, aby vznikli nové jednotky, ktoré budú ekonomicky stabilné."
Kristína Plajdicsková: "Novelou zákona sa má Národná rada zaoberať v prvom čítaní koncom januára."

(15.01.2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 12/12; Kristína Plajdicsková / Jaroslav Barborák)