PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
amnestia na klamstvá (PRAVDA),
strany nie sú gangy (SME),
pohraničie je atraktívne z hľadiska pohraničia (TABLET),
aj mestá si budú musieť konkurovať (SME).

Zníženie počtu košických mestských častí

Jaroslav Barborák, moderátor: "Rozhodnúť o znížení počtu košických mestských častí by malo mestské zastupiteľstvo a rada starostov. Navrhuje to novela zákona o meste Košice. Parlament by sa problému, ktorý už viac ako dvadsať rokov trápi dvestoštyridsaťtisícové mesto a jeho kasu, mal venovať koncom januára."
Kristína Plajdicsková, redaktorka: "Ak novela prejde, na jej základe by malo košické mestské zastupiteľstvo v tomto roku určiť nové rozdelenie mesta. Teraz je podľa primátora Richarda Rašiho takmer nemožné súčasných dvadsaťdva starostov miestnych zastupiteľstiev či miestnych úradov zredukovať."
Richard Raši, primátor Košíc: "Momentálne je legislatíva nastavená tak, že akákoľvek mestská časť môže v miestnom referende akékoľvek rozhodnutie mestského zastupiteľstva zablokovať."
Kristína Plajdicsková: "Ďalším krokom po schválení novely majú byť rokovania o konkrétnych návrhoch. Predseda rady starostov Ján Jakubov."
Ján Jakubov, predseda rady starostov: "V podstate nie je problém spájania takzvaných veľkých mestských častí alebo sídlisk, je problém práve s malými mestskými časťami, ktoré boli v minulosti historické obce. Majú svoje historické korene, svoje katastre."
Kristína Plajdicsková: "Medzi tie patria aj okrajové časti Lorinčík a Pereš. Novou výstavbou už podstatne zrástli, ale papierové hranice spôsobujú problémy. Starosta mestskej časti Pereš Jozef Karabin."
Jozef Karabin, starosta MČ Košice-Pereš: "Naše katastre oddeľuje jediná komunikácia. Na pravej strane Pereš, na ľavej strane Lorinčík. O všetkých obyvateľov sa stará mestská časť Pereš, avšak peniaze plynú tej mestskej časti, ktorá ich má zapísaných na trvalý pobyt.
Kristína Plajdicsková: "Podľa odborníka na samosprávu Michala Kaliňáka nielen dvadsaťdva košických, ale aj sedemnásť bratislavských mestských častí je veľa a nedáva to samospráve na sile."
Michal Kaliňák, odborník na samosprávu: "Tu jednoducho musí nastať tlak na to, aby sa ten počet mestských častí redukoval, znížil a to tak, aby vznikli nové jednotky, ktoré budú ekonomicky stabilné."
Kristína Plajdicsková: "Novelou zákona sa má Národná rada zaoberať v prvom čítaní koncom januára."

(15.01.2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 12/12; Kristína Plajdicsková / Jaroslav Barborák)