PhDr. Michal Kaliňák


srdečne vás vítam


vítam aj tých čo môj web navštívili omylom :),
nájomné bývanie je potrebné riešiť, nie nariekať (SME),
zostane vidiek bez predajní potravín (PRAVDA),
tri dekády komunálu (TV ZEMPLÍN).

Župy budú odkázané na spoluprácu

Novozvolení župani za sebou nemajú väčšinu v krajských parlamentoch, musia sa naučiť hľadať dohodu.

Presne tak vyzerá východisko pre rozbiehajúce sa funkčné obdobie samosprávnych krajov, ktorých predsedovia a zastupiteľstvá pred koncom roka absolvovali prvé slávnostné rokovania. Je po voľbách a treba sa sústrediť na dve úlohy: na získanie stability a formulovanie jasných priorít. Z volieb vzišli predsedovia samosprávnych krajov, ktorých, až na výnimku v Banskej Bystrici, podporovali stranícke koalície. V krajských zastupiteľstvách však majú tieto kandidátky maximálne tretinový počet podporovateľov, čo nestačí ani na schválenie programu rokovania, lebo aj tu je dôležité súhlasné hlasovanie poslaneckej väčšiny.
 
Župani s menšinovou podporou
Napríklad bratislavského župana Juraja Drobu v krajských voľbách podporovala koalícia SaS, OĽaNO a SMK, pričom táto stranícka kandidátka obsadila 17 z celkového počtu 50 poslaneckých mandátov. V prípade Jozefa Viskupiča a jeho koalície zostavenej v OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola a DÚ môžeme hovoriť o 11-člennom zastúpení z celkového počtu 40 kresiel krajského parlamentu. Jaroslava Bašku podporovali Smer, SNS, Most-Híd a Strana zelených, ktorých kandidáti získali v 47-člennom zastupiteľstve 16 mandátov. Koalícia OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Nova v Žilinskom samosprávnom kraji podporovala Eriku Jurinovú a obsadila 17 mandátov v 57-člennom zastupiteľstve. V banskobystrickom krajskom parlamente od novembrových volieb začína pôsobiť 22 nezávislých poslancov, pričom župan Ján Lunter sa o dôveru uchádzal ako nezávislý kandidát a musí spolupracovať so 49-členným parlamentom. Milana Belicu v Nitrianskom samosprávnom kraji podporovali Smer, SNS a Most-Híd, ktoré majú v 54-člennom parlamente 17 kresiel.
 
Nájdu sa tri pätiny?
Na východe Slovenska je podobná situácia. Prešovský samosprávny kraj vedie Milan Majerský, ktorého podporujúca koalícia z KDH, SaS, OĽaNO, Nova má 21 poslancov v 62-člennom zastupiteľstve. V košickom krajskom parlamente má koalícia OĽaNO, SaS, KDH, NOVA podporujúca súčasného župana Rastislava Trnku 16 poslancov z 55 všetkých poslancov. Pre funkčnosť žúp z hľadiska politickej stability a prijímania kľúčových rozhodnutí je nevyhnutná trojpätinová väčšina. Tá prijíma všeobecne záväzné nariadenia či zmeny územného plánu. Úspech vyšších územných celkov preto závisí od koaličných županov, ktorí dokážu nájsť dlhodobú spoluprácu naprieč krajskými parlamentmi.

Čitateľné a uchopiteľné
Zriadenie samosprávnych krajov bolo zavŕšením snahy vytvoriť kompletný model samosprávy, v ktorom miestna územná samospráva získa v regionálnej samospráve partnera na spoluprácu hlavne v oblasti znižovania regionálnych rozdielov a v koordinácii regionálneho rozvoja. Regionálne samosprávy musia byť pre voličov uchopiteľné a čitateľné. V opačnom prípade bola novembrová vysoká účasť iba náhodou, a nie pokračovaním v trende zvyšovania záujmu o krajskú samosprávu. Pritom treba akceptovať aj to, že z viac ako štyroch stoviek krajských poslancov tvoria primátori a starostovia štvrtinu. Keď k nim pripočítame ďalších regionálnych poslancov, ktorí sú zároveň miestnymi poslancami, je zrejmé, že v regionálnych parlamentoch má miestna územná samospráva zastúpenie polovicou mandátov. O to viac by sa činnosť žúp mala zamerať na rozvojové programy citeľné v mestách a obciach. Napríklad cez podporu medziobecnej spolupráce, v oblasti rozvoja cezhraničnej kooperácie, teda tvorbou obchodných príležitostí a napokon aj spoluvytváraním mikroregiónov, ktoré sú predpokladom tzv. smart regiónov.
 
Vízie sa musia dať zmerať
Každá z týchto oblastí súvisí s podporou lokálnej hospodárskej politiky a vďaka investíciám aj s rastom miestnej ekonomiky. Teda s tým, čo znižuje regionálne rozdiely a zvyšuje kvalitu života. Vízie majú význam vtedy, keď sa dokážu merať. Nestačí, keď sú s nami. Musia byť krokmi k úspechu. Preto by bolo vhodné, aby sa krajská volená reprezentácia dokázala zhodnúť na konkrétnom programovom vyhlásení, ktoré by odzrkadľovalo ich plán práce. Aby sa voliči mohli rozhodovať na základe porovnávania slov so skutkami, a preto, že potrebujeme regióny, o ktoré sa krajina dokáže opierať.
 
(SME, 24. januára 2018)